Videonun Joe Biden'ın üzerine konuşma yaparken kuş pislediğini gösterdiği iddiası

Videonun Joe Biden'ın üzerine konuşma yaparken kuş pislediğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Biden, konuşma sırasında devasa bir toz mısır yığının yanında duruyor.

Kaydedilen görüntülerde düşen maddenin sapsarı ve tozumsu bir yapıda olduğu ve bu yüzden de düşerken tozlaşarak dağıldığı görülüyor.

Düşen kuş pisliği olsaydı likit yapıda olması ve Biden’in omzuna düşerken daha aşağı inmesi beklenirdi.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Kate Bedingfield, düşenin işlenerek tozlaştırılmış mısır olduğunu söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, videonun 12 Nisan 2022'de Iowa'daki bir etkinlikte konuşurken ABD Başkanı Joe Biden'ın omzuna kuş pislediğini gösterdiği iddia edildi.

biden kus pisledi iddias

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaparak, videonun orijinaline ulaşıyoruz. CNBC’nin yayınladığı canlı yayının 08.45 dakikasında, Biden’ın omzuna bir şey düştüğü görülüyor.

Biden, Iowa'da bir bioişleme ve üretim tesisi olan POET'te konuşuyordu ve etkinliğin yapıldığı yerde işlenmiş bir mısır yığınının hemen yanında duruyordu

biden misir yigini

Etkinlikte kaydedilen bir videoda, Biden'ın yanında durduğu mısır yığınının toz parçalarının havada uçuştuğu görülüyor. Bu toz mısır parçalarının Biden'ın üzerine düşmesi olağan.

Fotoğraflar yakından incelendiğinde düşen maddenin sarı, tozumsu yapıda ve düşerken tozlaşarak dağıldığı görülebiliyor; yani liderin hemen yanındaki yığındaki maddeyle omzuna düşen aynı.

biden dusen madde

Etkinlik sırasında farklı bir açıyla amatör kameranın kaydettiği videonun 02.55. saniyesinde, düşen maddenin kuş pisliği için olmayacak kadar toz yapıda olduğu görülüyor. Düşen kuş pisliği olsaydı daha likit yapıda olmalı ve Biden’in omzuna düşerken daha aşağıya yönelmeliydi.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Kate Bedingfield, düşenin toz halindeki mısır parçaları olduğunu söyledi.

Snopes ve Politifact da düşenin mısır tozu olduğunu aktardı.