Videonun Japonlar tarafından Japoncaya çevrilen İzmir Marşı'nı gösterdiği iddiası

Videonun Japonlar tarafından Japoncaya çevrilen İzmir Marşı'nı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Japoncayla ilgilenen ve YouTube kanalında dublaj ve parodi içerikler paylaşan Can Kıpçak’a ait.

Videonun sol üst köşesinde yer alan logo, Kıpçak'ın diğer çalışmalarıyla uyum gösteriyor.

Sosyal medyada paylaşılan Japonca İzmir Marşı videosunu Japonların hazırladığı iddia edildi. Ayrıca videonun Japon devlet televizyonun hazırladığı bir belgesel olduğu da öne sürülmüş.

izmir marsi japonca iddiasipng

Videoyu Japoncayla ilgilenen Can Kıpçak hazırlamış 

Japonca hazırlanan videoda İzmir’in işgali ve kurtuluşu anlatılıyor, ardından da Japonca İzmir Marşı başlıyor. Anime videoyla ilgili görsel arama sonuçlarına göre video, Japoncayla ilgilenen ve YouTube kanalında dublaj ve parodi içerikler paylaşan Can Kıpçak’a ait. Kıpçak videoyu 18 Nisan 2021’de paylaşmış. Teyit, videoyla ilgili Kıpçak'a da ulaştı ve Kıpçak videonun kendisine ait olduğunu söyledi.

Videonun sol üst köşesinde “ck” logosu yer alıyor. Can Kıpçak’ın diğer videolarında da aynı logoyu görmek mümkün. Kıpçak videonun açıklamasında ise görsellerin kendine ait olmadığını, müziği de Kulu isimli bir kanaldan aldığını belirtmiş.

Kanalda İzmir gibi, İstanbul ve Türkiye için de hazırlanmış anime videolar var.

Videonun Japonya devlet televizyonunda yayınlandığıyla ilgili ise bir bilgi yok. İnternette Japonca anahtar kelimelerle arama yaptığımızda herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz

Özellikle Atatürk'le ilgili Japonya, Güney Kore gibi ülkelerle ilişkilendirilen iddialara sık rastlıyoruz. Teyit, daha önce de Atatürk'ün Japonya'da cami yaptırdığı, Güney Kore televizyonunda 10 Kasım'da Atatürk için haber hazırlandığı yönündeki iddiaları incelemişti.