Videonun İzmir'in kurtuluşunun Yunan danslarıyla kutlandığını gösterdiği iddiası

Videonun İzmir'in kurtuluşunun Yunan danslarıyla kutlandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia videoda sahnede sağlık şenliği yazısı görülebiliyor. Kadıköy’deki şenlik 8 Nisan 2018 tarihinde düzenlenmiş.

Sağlık sorunları karşısında farkındalık yaratma amacıyla yapılan etkinliğe birçok STK ve kamu kurumu da katılmış.

Videodaki grup ise Birol Süren Kallista Sirtaki ve Ege Dansları Grubu

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda yer alan kişilerin İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunu Yunan halk danslarıyla kutladığı iddia edildi. 

yunanistan dans iddia

Videoda beyaz pantolon ve lacivert tişörtle sirtaki yaparlar görülüyor.

43 saniyelik kayıt izlendiğinde bazı detaylara ulaşılabiliyor. İlk ayrıntı gösteriyi izleyen kimsenin maske takmıyor oluşu. Bu görüntünün pandemi öncesinden olabileceğine dair bir ipucu. Bir diğer detay ise 40. saniyede sahnede yer alan “sağlık şenliği” yazısı.

saglik senligi detay

Eldeki ipuçları ile “sağlık şenliği” anahtar kelimelerini kullanarak videolar arasında arama yaptığımız zaman, görüntünün Nisan 2018’den olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Sağlık şenliği ibaresini o tarih aralığında arattığımızda da, birçok bilgiyle karşılaşıyoruz.

Etkinlik 8 Nisan 2018 pazar günü Kadıköy Kent Konseyi tarafından düzenlenmiş. Kadıköy Özgürlük Parkı’ndaki şenliğe 30’a yakın STK, kamu ve özel sektörden kurum katılmış. Etkinliğin afişi incelendiğinde Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nden Türk Kızılay’ına, İstanbul Tabipler Odası’ndan Kadıköy Belediyesi sağlık birimlerine birçok örgütün logosunu görmek mümkün.

senlik afis

Etkinliğin afişindeki görsel, sahnedeki dekorla da uyumlu.

saglik senligi karsilastirmali gorsel

Videonun daha net bir versiyonunu ise Barış Yarkadaş paylaşmış. Videoda dans eden grubun giydiği tişörtün arkasında “Kallista Birol Süren” yazdığı görülüyor. 

kallista detay

Bu bilgi aratıldığında sirtaki ve Ege dansları grubu Kallista Birol Süren’in internet sitesine ulaşılıyor. Bu ekibe ait YouTube sayfasında ise birçok prova videosu izlenebiliyor. Şenliğe ait afiş incelendiğinde de etkinlikte 14:30 - 15:30 arasında Sirtaki (Birol Süren Kallista Sirtaki ve Ege Dansları Grubu) yer aldığı fark ediliyor

Etkinlik Dünya Sağlık Günü kapsamında düzenlenmiş

Sağlık şenliği, küresel sağlık bilincini artırmak için kutlanan 7 Nisan Dünya Sağlık günü kapsamında düzenlenmiş. Kadıköy’de düzenlenen şenlikte de katılan organizasyonlar farklı alanda farkındalık yaratmaya çalışmış. Örneğin İstanbul Tabip Odası “Aşı Candır, Hayat Kurtarır” kampanyası hakkında bilgi verirken, Meme Hastalıkları Koalisyonları Derneği de yaşadıkları ilaç problemleri ve ilaçlarını devletten alamayan kanser hastalarına dikkat çekmeye çalışmış.

Sirtaki, 1964 yapımı üç oscarlı ve Anthony Quinn’in başrolünde yer aldığı Zorba filmiyle hayatımıza girdi.  

Sirtaki bölgede Hasapiko olarak bilinen dansın filme uyarlanmasıyla ortaya çıkmış. Hasapiko, Türkiye’de kasap havası olarak karşımıza çıkıyor

hasapikokitap

Artemis Leontis'in Yunan Gelenek ve Kültürleri kitabından bir alıntı

İzmir’in işgalden kurtuluşunda sirtaki oynama fikri yadırgansa da, dans geçmişte Türkiye Yunanistan ilişkilerinde önemli bir yere sahipti. Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve mevkidaşının ilişkileri yumuşatmak için sirtaki oynamaları çok konuşulmuş, hatta çabalar “sirtaki diplomasisi” diye anılmıştı.