Videonun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği “Ormanda Su Arayan Kadın” temalı dans gösterisinden olduğu iddiası

Videonun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği “Ormanda Su Arayan Kadın” temalı dans gösterisinden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Dans gösterisi, PORTİZMİR4-İzmir Uluslararası Güncel Sanat Trienali kapsamında 2017’de düzenlenmiş.

2017 tarihli bu etkinliğin, İzmir’deki Ağustos 2022’deki su kesintileriyle ilgisi yok.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve PORTİZMİR4 işbirliği yapsalar da bu işbirliğinin kapsamı farklı.

Cansu Ergin’in çağdaş dans performansının ismi "Ormanda Su Arayan Kadın" değil, “Beden.”

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan bir dans performansının, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ormanda Su Arayan Kadın” isimli bir gösteri olduğu iddia ediliyor. 

Bazı haber siteleri videoyu, “İzmirlileri günler süren su kesintisi nedeniyle isyan ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şaşkınlık yaratan bir etkinlik düzenledi” başlığıyla da paylaştı.

ormanda su arayan kadin paylasimpng

Bir videodaki kareleri yakalayıp tersine görsel arama yapabilmemize yardımcı olan InVID aracılığıyla araştırma yaptığımızda, videonun “‘Beden’ Doğaçlama Dans ve Müzik Performansı” başlığıyla 25 Şubat 2019’da YouTube’a yüklendiğini görebiliyoruz.

Görüntüler YouTube’da Cansu Ergin kanalından paylaşılmış. Videonun başında, dansı sergileyen kişinin Cansu Ergin olduğu yazıyor ve K2 Güncel Sanat Merkezi’nin logosu yer alıyor. 

K2 Güncel Sanat Merkezi’nin internet sitesine gittiğimizde, 2007 yılından itibaren dört kez PORTİZMİR (İzmir Uluslararası Güncel Sanat Trienali) düzenlendiğini görebiliyoruz. PORTİZMİR en son 2017-2018 yıllarında Urla’da düzenlenmiş. İnternet sitesinde, etkinlik kapsamında Cansu Ergin’in dans gösterisine yer verileceği belirtilmiş.

PORTİZMİR4 Güncel Sanat Trienali’nin Facebook sayfasında 28 Mart 2017’de aynı performansa ait görüntüler paylaşılmış. Yani 2017 tarihli bu etkinliğin, İzmir’in Dikili ilçesinde üç gün süren Temmuz-Ağustos 2022 su kesintileriyle ilgisi yok.

Üç gün süren atık su terfi hattı onarımı sonunda 1 Ağustos'ta ilçeye su verilmeye başlanmıştı.

PORTİZMİR4 internet sitesinin “İş Birlikleri” sayfasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova, Güzelbahçe, Seferihisar gibi farklı belediyeler de yer alıyor. Ancak bu belediyeler, Cansu Ergin’in dans gösterisi için değil, Uluslararası Doğa Sanatı Sergisi için işbirliği yapmış. Etkinlik kapsamında çeşitli sanatçıları farklı ilçeleri ziyaret ederek sanat eserleri üretmişler.

Teyit’in ulaştığı çağdaş dans sanatçısı Cansu Ergin, Urla’da gerçekleşen etkinliğe PORTİZMİR’in davetiyle katıldığını ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dahil olmadığı bir gösteri olduğunu söyledi. Ergin, çağdaş dans performansının isminin de “Ormanda Su Arayan Kadın” değil, “Beden” olduğunu belirtti.

20. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan çağdaş dans, birden fazla dans türünden ilham alan, dans sanatçısının duygularını hareketleriyle ve nefesleriyle ortaya koyduğu bir dans dalı. Geleneksel dansların aksine katı koreografilerden ziyade doğaçlama ve hareket özgürlüğüne odaklanan bu disiplin, hikaye anlatıcılığı aracı olarak da kullanılabiliyor.