Videonun İsveçli karikatürist Lars Vilks’in öldüğü kazayı gösterdiği iddiası

Videonun İsveçli karikatürist Lars Vilks’in öldüğü kazayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Lars Vilks 3 Ekim 2021’de İsveç’te hayatını kaybettiğinde hava karanlıktı. İddiadaki video ise gündüz kaydedilmiş.

İddialardaki video 2014’ten ve Rusya’da kaydedilmiş.

Aracın plakası da Rusya’ya kayıtlı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, videonun İsveçli karikatürist Lars Vilks’in yanarak hayatını kaybettiği anları gösterdiği iddia edildi. İddia yalnızca Türkiye’de değil, birçok farklı ülkede de yayıldı.

Lars Vilks İsveç’te 3 Ekim 2021’de hayatını kaybetti

İsveçli karikatürist Lars Vilks, 2007 yılında çizdiği Hz. Muhammed karikatürleriyle gündem oldu ve bazı İslami gruplarının tepkisiyle karşılaştı. Hatta El Kaide, Vilks’in ölümü için 100 bin dolar ödül koydu. Vilks, aldığı tehditler nedeniyle yıllardır polis korumasıyla yaşıyordu.

Vilks, 3 Ekim 2021’de İsveç Markaryd’de bir trafik kazası sırasında hayatını kaybetti. İsveç polisi yaptığı açıklamada, kazanın nasıl meydana geldiğinin henüz belirlenemediği, fakat ilk incelemelerin suikast şüphesine işaret etmediğini söyledi.  

Peki görüntüler Lars Vilks’in hayatını kaybettiği kazayı mı gösteriyor? Vilks hayatını kaybettiği an kaydedilen görüntülerde, kaza sırasında havanın karanlık olduğu görülüyor. Ancak iddialarda yer alan videoda gökyüzü aydınlık.

vilksin hayatini kaybettigi an

Lars Vilks’in hayatını kaybettiği kaza anı

Video eski tarihli ve Rusya’dan

İddiada yer alan videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda görüntülerin 2014 yılında Rusya’da gerçekleşen bir kazadan olduğuna dair haberlere ve YouTube’da yayınlanmış bir videoya ulaşıyoruz. Fokanta isimli haber sitesinde video, “Udmurtya'da dokuz otomobille kaza yapan sürücü diri diri yandı” başlığı ile yer alıyor. Birçok haber sitesinde yer alan bilgiye göre kaza, 21 Eylül 2014 tarihinde Rusya Udmurtya’da gerçekleşmiş. Dokuz aracın karıştığı kazada, aracın 39 yaşındaki sürücüsü yanarak hayatını kaybetmiş.

İzhlife isimli haber sitesinde yanan aracın kaza anına ait  farklı açılardan kaydedilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

kaza anina ait farkli bir foto


Videodaki plaka Rusya’ya ait

Tersine görsel arama yaparak ulaştığımız orijinal video görüntülerinde kazada yayan aracın plakası net gözüküyor. Aracın plakası P 635 PM 18 kodlarından oluşuyor. Plaka kodunu araştırdığımızda plakanın Rusya’ya ait olduğunu gözüyoruz.

videodaki aracin plakasi

Standart Rus plakalarında kayıt numarası sekiz veya dokuz karakterden oluşuyor. Plakanın ilk bölümünde bir harf, ardından üç rakam ve ardından iki harf daha yer alıyor. Plakadaki harfler seri kodunu, baştaki rakamlar aracın kayıt numarasını ve son  rakamlar da bölge kodunu gösteriyor. Videoda yer alan aracın bölgesel kodu 18, yani araç Udmurt Cumhuriyeti’ne kayıtlı.

rusya plaka

İddiayı Doğruluk Payı ve AFP de inceleyerek iddianın yanlış olduğunu ortaya koydu.

Benzer şekilde,  2005 yılında Hz. Muhammed'in karikatürünü yapan Danimarkalı Kurt Westergaard'ın da Temmuz 2021'de yanarak hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Fakat Kurt Westergaard'ın ailesi Berlingske gazetesine verdiği demeçte, Westergaard'ın uzun bir hastalıktan sonra hayatını kaybettiğini açıkladı.

Güncelleme: 21/10/2021

Kurt Westergaard'ın hakkındaki iddia yazıya eklendi.