Videonun İstanbul Medipol Üniversitesi’nde gösteri yapan silahlı örgüt üyelerini gösterdiği iddiası

Videonun İstanbul Medipol Üniversitesi’nde gösteri yapan silahlı örgüt üyelerini gösterdiği iddiası

Bulgular

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde çekilen videodaki kişiler, Yemenli öğrenciler.

Üniversitenin 17 Kasım 2021’de yaptığı Uluslararası Öğrenci Günü etkinliğinde, öğrenciler geleneksel giysilerini giymiş.

Teyit’in ulaştığı Medipol Üniversitesi basın ofisi, o güne ait başka fotoğraflar da paylaşarak, videodaki kişilerin öğrenci olduklarını doğruladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Gazeteci Erk Acarer sosyal medyada İstanbul Medipol Üniversitesi’nde çekildiği iddia edilen bir video paylaştı. Acarer, video açıklamasında benzer gösterilerin üniversitenin farklı yerlerinde sık sık yapıldığını belirterek, bu kişilerin kim olduğunu ve gösteriye kimin izin verdiği gibi bazı sorular sordu.

Acarer’in paylaşımına, görüntüdeki kişilerin Taliban üyesi gibi olduğu, İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerektiği ve neden kişilere müdahale edilmediği yorumları yapıldı. Yorumlar, görüntülerdekilerin silahlı örgüt ya da Taliban mensubu olduğu varsayımına dayanıyordu. 

Video, Medipol Üniversitesi’ndeki Uluslararası Öğrenci Günü etkinliğinden 

Videonun Medipol Üniversitesi’nde çekildiği doğru. Videodaki ipuçlarına bakıldığında arkadaki binanın Medipol Üniversitesi’nin Güney Yerleşkesi’ne ait olduğunu anlıyoruz. Merdiven yapısı ve direkler de görüntüleri doğruluyor. 

medipol universitesi video karsilastirma

Ancak görüntüdeki öğrencilerin giysilerinde bazı detaylar var. Giysiler, bir Ortadoğu ülkesine ait geleneksel giysiler olabilir. İnternette Ortadoğu ülkelerinin geleneksel giysilerini arattığımızda, giysilerin Yemen’den olabileceğini görüyoruz. Yemenli erkekler, beyaz uzun giysinin üstüne bir ceket giyiyor ve kuşak bağlıyor. Kuşakta da bir hançer bulunuyor. Afganistan'ın geleneksel giysileri ise Yemen'deki giysilerden epey farklı.

video ve yemen giysi karsilastirma

Videodaki geleneksel giysilerin ve internetteki Yemen geleneksel giysisinin aynı olduğu görülüyor

Teyit, konuyla ilgili Medipol Üniversitesi basın ofisine de ulaştı. Basın ofisi, 17 Kasım 2021 tarihinde, Uluslararası Öğrenci Festivali yapıldığını, görüntülerin de o festivalde kaydedildiğini belirtti. Festivale, 29 ülkeden öğrenci katılmış. Öğrenciler etkinlikte kültürlerini, dillerini, yemeklerini ve geleneksel müzik ve danslarını göstermiş.

lets celebrate medipol uni

Festivale katılanlar arasında Yemenli öğrencilerin de olduğu ve Yemen geleneğini yansıtan giysiler giydikleri görülüyor. Hançer ve kamaların da gerçek olmadığı bilgisi verildi. 

festivalde cekilen goruntulerden biri yemenli ogrenciler

Uluslararası Öğrenci Festivali’nde Yemenli öğrencileri gösteren bir başka fotoğraf. Kaynak: Medipol Üniversitesi Basın Ofisi 

yemen geleneksel giysi karsilastirma

Videodaki bir öğrencinin giysisinin detayları her iki fotoğrafta da aynı.

Üniversitenin festival gününden ilettiği fotoğrafta öğrencilerin Yemen bayrağı tuttukları ve geleneksel giysiler giydikleri görülüyor. 

Festivalde Fas, Kazakistan, İspanya gibi ülkeler de var

17 Kasım’daki festivalde Fas, Kazakistan ve İspanya gibi ülkelerden de öğrenciler geleneksel kültürlerini göstermişler. Öğrencilerin standlarda, yemeklerini ikram ettikleri, geleneksel giysilerini giydikleri görülüyor. 

medipol uni kazakistan fotolar

medipol etkinlik geleneksel giysiler