Videonun İstanbul Havalimanı’nın sular altında kaldığını gösterdiği iddiası

Videonun İstanbul Havalimanı’nın sular altında kaldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, 31 Ağustos 2017’de yaşanan aşırı yağış sebebiyle Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Benito Juarez Uluslararası Havalimanı’nın pistini su bastığını göstermek için sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmış.

Videoda görülen uçak 15 Kasım tarihinde New York’tan Paris’e uçtu

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda su bastığı görülen havalimanının yeni yapılan İstanbul Havalimanı olduğu iddia edildi.

15 Kasım 2018’de Facebook ve Twitter’da birçok hesap tarafından paylaşılan videoda yağmurlu bir havada apronda bekleyen uçakların bulunduğu alanın etrafını su basmış olduğu görülebiliyor. Facebook’ta Adını Sen Koy isimli hesap tarafından 15 Kasım 2018’de paylaşılan video şimdiye kadar 5 bine yakın paylaşıma, 200 binden fazla görüntülenme sayısına ulaştı.

istanbul havalimani su basti iddiasi facebook

Aynı video A Haber, Milliyet, Akşam gibi haber sitelerinde 15 Kasım 2018’de videonun Kuveyt’ten olduğu iddia edilerek de paylaşıldı.

Video 2017 yılında Meksika’da kaydedilmiş

İddia konusu video Ağustos 2017’de Meksika’nın başkenti Mexico City’de yaşanan aşırı yağış nedeniyle Benito Juarez Havalimanı terminallerinden birini su bastığını gösteriyor. Videonun benzer tarihlerde aynı iddiayla Twitter’da ve YouTube’da paylaşıldığını görebilmek mümkün.

Sosyal medyada paylaşılan videonun tarihi 31 Ağustos 2017 olarak görülüyor. Mexico News Daily’nin 31 Ağustos 2017’deki haberine göre bir önceki gün yaşanan aşırı yağış nedeniyle havalimanı ve toplu taşıma faaliyetleri kısa süreli aksamış. Havalimanı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı resmi Twitter hesabından da aynı gün yağmur nedeniyle havalimanında bir süreliğine kesilen operasyonların saat 23.30 itibariyle tekrar başladığı bilgisi verilmiş. İspanyolca yayın yapan haber sitesi Chilango’da da Benito Juarez Havalimanı’ndaki operasyonların akşam üzeri saat 18.40 itibariyle durduğu bilgisi yer alıyor.

meksika havalimani twitter hesabi 30 agustos 2017

Havalimanının Twitter hesabından atılan tweet: “Havalimanındaki operasyonlar 23.30 itibariyle normale döndü.”

Videoda görülen bina Benito Juarez Havalimanı’nın terminal binası

İddia videonun 13. saniyesinde uçakların arkasında kalan bir bina farkediliyor. Aynı bina, Google Haritalar’da yer alan videoda, Mexico City Benito Juarez Havalimanı’nın terminali görülebiliyor.

meksika havalimani terminal binasi

İddia konusu videoda görülen terminal binası.

meksika su basan havalimani terminal

Google Haritalar'da havalimanını gösteren videonun ekran görüntüsü

İddia videonun 18. saniyesinde ise Meksika bayrağı renklerine (yeşil-beyaz-kırmızı) sahip bir bina farkediliyor. Aynı binaya, YouTube’a 10 Kasım 2017 tarihinde yüklenen ve Benito Juarez Havalimanı’na iniş gerçekleştirirken kaydedilen bir uçağın görüntülerinde rastlanıyor. 5 Temmuz 2018 tarihli başka bir videoda da yeşil-beyaz-kırmızı renklere sahip bina fark ediliyor.

meksika havalimani yesil kirmizi beyaz bina

Videoda görülen uçak 15 Kasım tarihinde New York’tan Paris’e uçtu

İddia konusu videonun ilk saniyelerinde görülen uçağın kuyruk kısmındaki tasarımdan Air France Havayolları’na ait olduğu söylenebilir.

meksika havalimani terminal binasi

Ayrıca iddia videonun ilk saniyelerinde görülen Air France havayollarına ait uçağın kayıt kodu da fark ediliyor.

meksika air france ucak kodu

Videoya dikkatli bakıldığında uçağın Air France Havayolları’na ait Airbus A380-861 tipi bir uçak olduğu anlaşılıyor. Uçağın kuyruk tescil numarasının ise “F-HPJD” olduğu görülebilir.

air france meksikadan ucak istanbul havalimani

Flights Radar 24’dan Air France Havayolları’na ait “F-HPJD” kodlu uçağın 15 Kasım 2018’de iddia konusu videonun paylaşıldığı saatlerde (18:40) New York John F. Kennedy Havalimanı’ndan havalandığı bilgisine ulaşılabiliyor.

flight radar 24 air france ucak

“F-HPJD” kodlu uçak 15 Kasım 2018’de yerel saat 18.40’da New York’tan havalanmış. Söz konusu uçak 16 Kasım 2018, saat 12.20’de Atlantik Okyanusu’nda İrlanda yakınlarında bulunuyordu.

İddia videonun paylaşıldığı 15 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçakların bilgisine yine Flight Radar 24’dan ulaşılabiliyor. Burda yer alan listeye göre İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçakların kodlarının hepsinin Türk Hava Yolları’na ait uçakların kodu olan “TK” ile başladığı görülebiliyor. Air France’in internet sitesinden verilen çevrimiçi bilet satış hizmetinde de sadece İstanbul Atatürk Havalimanı için bilet alınabileceği söylenebilir.

Video Kuveyt’ten de değil

Kuveytli Haber sitesi Arab Times’da yer alan analizde de sosyal medya kullanıcıları tarafından 15 Kasım 2018’de iddia konusu videonun Kuveyt’ten olduğu sanılarak paylaşıldığı fakat videonun Meksika’dan olduğu bilgileri yer alıyor. Aviation 24’da da aynı videonun Meksika’dan olduğu bilgisi veriliyor.

Aynı video Hindistan’daki sosyal medya kullanıcıları tarafından Mumbai Havalimanı’ndan olduğu iddiaları ile paylaşılmış. Bunun üzerine Hindistan’da yayın yapan doğrulama sitesi Boom’un 11 Temmuz 2018’deki analizinde söz konusu videonun Mumbai Havalimanı’ndan değil Mexico City’deki havalimanından 31 Ağustos 2017’de paylaşıldığı söyleniyor.