Videonun İsrail’deki bir hahamın 2023 seçimlerinden bahsettiğini gösterdiği iddiası

Videonun İsrail’deki bir hahamın 2023 seçimlerinden bahsettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videoda konuşan kişi İsrail’in Aşkenazi Baş Hahamı David Lau.

Videoda Toronto’da bulunan Bnei Akiva din okulunun ismi geçiyor.

Lau, Tevrat’taki bir kısımdan bahsederek onu öğrenen öğrencilere kutlamalarını iletiyor.

Konuşmada, Türkiye seçimleri ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik herhangi bir açıklama bulunmuyor.

TikTok’ta ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşılan bir videonun İsrail’de bir hahamın 14 Mayıs’ta yapılacak olan 2023 Genel Seçimlerinden bahsettiğini gösterdiği iddia edildi.

Videoda hahamın seçimin İsrail için öneminden bahsettiği ve Erdoğansız Türkiye gibi sözler söylediği iddia ediliyor.

haham iddia gorseli

Haham David Lau seçimlerden bahsetmiyor

Tersine görsel arama ile görüntülerde yer alan kişinin İsrail’in Aşkenazi Baş Hahamı David Lau olduğunu tespit ediyoruz. Arama motorlarında David Lau ismini aradığımızda karşımıza pek çok video çıkıyor

İddia videosu, YouTube’da Bnei Akiva Schools kanalında “Bracha from Chief Rabbi David Lau to BAS students” başlığıyla 14 Ekim 2021 tarihinde paylaşılmış.

Videonun başlığında bulunan Bracha, Yahudilik’te şükran ve kutlama için kullanılan dini bir kavramı ifade ediyor. 

Bu bilgiden videoda David Lau’nun Bnei Akiva okulunun öğrencilerini kutladığı anlaşılıyor.

Konuşmada Tevrat’tan söz edilmiş 

Bağımsız Yazar Ohad Merlin Teyit'e hahamın sözlerini çevirdi. Çeviriye göre konuşmanın tamamı şöyle:

“Roş Aşana risalesini bitirmekte olan ve bir sonraki Mişna kitabına geçmekte olan Bnei Akiva gençlik hareketindeki tüm gençlere Siyion'dan merhaba. Sizler Tevrat öğrenmek için zaman ayırıyorsunuz, İsrail toprağının Tevrat’ına ve Mişna’ya bağlısınız. Toronto'da çok uzaklarda görünseniz de birliktesiniz ve İsrail topraklarının Tevrat’ına bağlısınız. Öğrenmeniz ve öğrenmenizi derinleştirmeniz övgüye değer bir şeydir. Size buradan, kutsal topraklar Siyon’dan tebriklerimi iletmek istiyorum. Yaptığınız her işte ilahi nimetler her zaman yanınızda olsun.”

Ayrıca, Google Çeviri’nin sesli çeviri desteğini kullandığımızda da David Lau’nun konuşmasında öğrencilere, Tevrat öğrendikleri için takdirini ilettiğini anlıyoruz. 

Lau, daha önce de dini tebriklerini video yoluyla iletmiş

Yani konuşmanın tamamında, iddia edildiği gibi Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir ifade bulunmuyor. 

Bnei Akiva bir gençlik hareketi

Siyonist bir gençlik hareketi olan Bnei Akiva, 1929 yılında Kudüs'te kuruldu. Hareket, İsrail dışında dünyanın diğer yerlerinde de aktif olarak faaliyet gösteriyor. Toronto’daki Bnei Akiva Okulları da bu hareketle özdeşleşen önemli okullardan biri.

Türkiye’nin uluslararası ilişkileri gündemde

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri yaklaşırken seçimlerden alınacak sonuçların Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin geleceğine yönelik iddialar gündemde. Fakat İsrail’den Türkiye seçimlerine yönelik iddia edilen ifadeleri içeren herhangi bir açıklamaya rastlanmıyor. İsrail ve Türkiye ilişkilerine yönelik yapılan güncel haberlere baktığımızda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog arasında geçen telefon konuşması dışında fazla gelişmeye rastlanmıyor.


Katkıda bulunanlar
  • Ohad Merlin-Bağımsız Yazar ve Araştırmacı