⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun İsrail polisinin Filistinli bir çocuğu boğarak öldürdüğünü gösterdiği iddiası

Videonun İsrail polisinin Filistinli bir çocuğu boğarak öldürdüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 6 Şubat 2015 tarihinde İsveç'in Malmö kentinde kaydedilmiş.

İsveç'te görüntülerin yayılması sonrasında soruşturma başlatılmış.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve İstiklal gibi bazı haber sitelerinde paylaşılan bir videonun İsrail polisinin Filistinli bir genci boğarak öldürdüğünü gösterdiği iddia edildi.

Çocuğun, Amerika’nın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıyacağını açıklamasının ardından çıkan olaylar sonrasında öldürüldüğü, videonun ise Facebook ve YouTube gibi platformlardan kaldırıldığı belirtildi.

Bir kullanıcı tarafından 17 Aralık’ta Twitter’dan paylaşılan görüntüler ise şimdiye kadar 28 bine yakın görüntülenme aldı.

Teyit'e ihbar olarak gönderilen video WhatsApp gruplarında da dolaşıma girdi. Ayrıca video, Türkiye’den bazı kullanıcılar tarafından YouTube’a da yüklendi.

israil askeri filistinli cocugu boguyor iddiasi 1

Video eski tarihli ve İsveç'ten

Ancak, videonun İsrail polisinin Filistinli bir çocuğu boğarak öldürdüğünü gösterdiği iddiası doğru değil.

Videonun, 6 Şubat 2015’te İsveç’in Malmö kentinde bir özel güvenlik görevlisinin Müslüman bir çocuğu gözaltına alırken çekildiği görülebiliyor. İsveç’te yayınlanan Sydsvenskan Gazetesi’nin YouTube’a yüklediği görüntülerde videonun tamamını görmek mümkün. Ayrıca başka bir tanık tarafından çekilen görüntülere de ulaşılabiliyor.

Radyo İsveç’in konu hakkında yaptığı haberde İsveç polisinin görüntüler üzerine soruşturma başlattığı da görülebiliyor. The Observers gibi doğrulama platformları ve Independent gibi gazetelerin de konu hakkında yaptığı haberlere ulaşmak mümkün.

2015 yılında Türkiye medyasına da yansıyan görüntüler Kanal 7 tarafından haberleştirilmişti.