Videonun İslami Dayanışma Oyunları'ndan olduğu iddiası

Videonun İslami Dayanışma Oyunları'ndan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2020’de kaydedilmiş.

Video Somali’deki bir futbol karşılaşmasından.

5. İslami Dayanışma Oyunları Ağustos 2022’de başladı.

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntünün Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndan olduğu iddia edildi. Bir futbol müsabakasından olduğu anlaşılan videoda, beyaz kıyafetli kişinin açıklama yaptığı sırada cinsel organını kaşıdığı görülüyor. 

somali 1png

Görüntüler oyunlardan önce Somali’de kaydedilmiş

İddiaya konu olan video dikkatle incelendiğinde ekranın sol altında SLNTV Sport şeklinde bir simge dikkati çekiyor. İnternette yapılan aramada kanalın Somali devlet televizyonunun spor kanalı olduğu anlaşılıyor

somali 2png

SLNTV Sports’un YouTube kanalında yapılan aradamada bahsi geçen konuşmanın yer aldığı futbol müsabakası mevcut. Kasım 2020’de Hawd ve Daad takımları arasında düzenlenen karşılaşmanın başlama vuruşu öncesinde beyaz elbiseli kişinin kısa bir konuşma yaparken cinsel organına dokunduğu görülebiliyor. 

Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma oyunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 9 Ağustos 2022’de açıldı. Yani görüntüler oyunlardan yıllar önce kaydedilmiş. 

Somali’deki ilginç video yabancı kaynaklarda ülkenin spor bakanını gösterdiği iddiasıyla dolaşıma girse de kişinin o dönem Somali’nin Spor Bakanı olan Yusuf Mire Mohamed’e benzemediği söylenebilir