Videonun IŞİD'in köle pazarından kadın seçtiğini gösterdiği iddiası

Videonun IŞİD'in köle pazarından kadın seçtiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video IŞİD’in köle pazarını göstermiyor.

Görüntüler 8 Mart 2023 tarihinde Erbil’de yapılan bir sokak performansından.

Yezidi Kadınların Duyulmayan Çığlıkları adlı performansta Yezidi kadınların IŞİD’den gördükleri zulüm temsil edilmiş.

IŞİD’in köle pazarından olduğu iddiasıyla paylaşılan bir video birçok sosyal medya platformunda viral oldu. Videoda bir adam zincirlenmiş kadınların peçelerini açarken çevredeki insanlar da bu anları videoya alıyordu.

isid kole pazari iddia1

İddia hakkında yapılan ilk araştırmalarda videoyu IŞİD’in köle pazarını gösterdiği iddiasıyla paylaşan ilk kaynağın Belçika Parlamentosu Üyesi Darya Safai olduğu anlaşılıyor. Ancak iddia birçok Türkçe ve Farsça kaynak üzerinden de yayılmış.

isid kole pazari iddia

Safai’nin 18 Mayıs 2023 tarihinde “IŞİD’in seks köleleri sattığı bir pazar burası. 21. yüzyılda hala kadınlara seks kölesi gibi davranan insanların olması iğrenç ve ürkütücü” notuyla paylaştığı videoya 20 Mayıs’ta “IŞİD’in seks kölesi satma zulmünü tasvir eden bir performans” yorumunu eklediği görülüyor.

Görüntüler Erbil’de yapılan bir sokak performansından

Videodan alınan kesitler tersine görsel aramayla araştırıldığında görüntülerin bir sokak performansına ait olduğu anlaşılıyor. Sonuçlara bakıldığında videonun Aryan Rafiq tarafından 2023 yılında sergilenen “The Unheard Screams Of The Ezidkhan Angels (Yezidi Meleklerin Duyulmayan Çığlıkları)” adlı sanat performansına ait olduğu görülüyor.

aryan rafiq tiktok

Performans hakkında daha çok detaya ulaşmak için yaptığımız aramada sanatçı Aryan Rafiq’in Instagram hesabına ulaşılıyor. Rafiq, hesaptaki son gönderisinde videoda gösterilen performansa ait bir duyuruyu paylaşmış.

aryan rafiq duyuru

Bu duyurudan gösterinin 8 Mart 2023 tarihinde Erbil Kalesi yakınındaki Parki Shar’da yapıldığı anlaşılıyor.

bakhi shar park

Parka ait fotoğraflar videodan alınan kesitlerle karşılaştırıldığında da konumun aynı olduğu görülüyor.

shar parki karsilastirma

Yezidi kadınların IŞİD’le tarihi 2014 yılına dayanıyor

IŞİD ve Yezidi kadınların tarihi 2014 yılında Musul’un Şengal ilçesinin örgüt tarafından ele geçirilmesine dayanıyor. İşgalden sonra Erbil’e, Türkiye’nin güneydoğusuna ve Avrupa’nın farklı ülkelerine göç etmek zorunda kalan Yezidiler hala göçmen olarak farklı ülkelerde veya bölgedeki mülteci kamplarında yaşıyor. 

Sünni bir radikal örgüt olan IŞİD, teolojik prensiplerinden dolayı Yezidi kadınlara nasıl davranacağını İngilizce yayınladıkları dergilerinde "Yakalanmasından sonra, Ezidi kadın ve çocuklar çatışmaya katılan İslam Devleti savaşçıları arasında şeriata göre bölüştürüldü" ifadeleriyle açıklamıştı. IŞİD’den kaçan Yezidi kadınların yaşadıkları hala sosyal medyada ve haber sitelerinde gündem olmaya devam ediyor. 

Mayıs 2023’te Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü, IŞİD mensuplarının sayısının 700’ü geçmediğini ve IŞİD hareketlerinin kontrol altında olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 29 Nisan 2023 tarihinde IŞİD’in dördüncü liderinin Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü duyurmuştu. IŞİD “Türkiye vilayeti sorumlusu” Kasım Güler’in 13 Mart’ta 30 yıl hapis cezası almasının ardından Türkiye, Suriye ve Irak’ta örgüt üyesi olduğundan şüphelenilen kişiler operasyonla gözaltına alınmaya devam ediyor. 

Teyit daha önce de IŞİD ve Yezidi kadınlar hakkında yayılan iddiaları incelemişti.