Videonun İran'da rejimi protesto edenleri gösterdiği iddiası

Videonun İran'da rejimi protesto edenleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, İran’da şeriat rejimini protesto etmek için düzenlenen ve 300 bin kişinin katıldığı bir eylemi gösterdiği iddia edildi. Evrimsel Kafa isimli Facebook sayfasında video 6 bine yakın kişi tarafından paylaşıldı ve 236 bin görüntülendi, Takunya isimli Facebook sayfasında ise video 4 binden fazla paylaşım ve 177 bin görüntülenme aldı.

iran eylem 300 bin kisi

Ancak videonun İran’dan olduğu iddiası doğru değil. Video, 22 Şubat 2011 tarihinde Bahreyn’de gerçekleştirilen bir eylemden. 100 binden fazla kişinin katıldığı bu protesto, 2011-2014 yılları arasında hükümete ve Kral Hamad’a karşı gerçekleştirilen Bahreyn ayaklanmaları sırasındaki en kalabalık eylemlerden biri.

Eylem daha önceki protestolar sırasında güvenlik güçleri tarafından 7 kişinin öldürülmesi nedeniyle “Şehitlere Sadakat Yürüyüşü” ismini almıştı.

Videoda Bahreyn bayrakları görülebiliyor

İddiada yer alan videoya bakıldığında Bahreyn bayraklarını görebilmek mümkün. Ayrıca iddia videosunda eylemcilerin “birruh biddem nefdik ya Bahrain” (kanımız, canımız sana feda Bahreyn) sloganları attığı duyulabiliyor. Eylem sırasında "Ash-shab yurid isqat an-nizam" (halk rejimi devirmek istiyor), “Ne Sünni, ne Şii sadece Bahreyn” sloganları da atılmıştı.

Eylemde çekilen farklı videolardan da iddiadaki videonun Bahreyn’den olduğu anlaşılabiliyor.

 

 

İran’da bir süredir gerçekleşen eylemlerde en az 10 kişinin hayatını kaybettiği, 450 kişinin ise gözaltına alındığı belirtiliyor.