Videonun İran üzerinden Ermenistan’a giden yardım tırının Azerbaycanlılar tarafından yakıldığını gösterdiği iddiası

Videonun İran üzerinden Ermenistan’a giden yardım tırının Azerbaycanlılar tarafından yakıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Her iki video da 27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan çatışmadan önce çekilmiş.

Videolardan biri 2019 yılının Kasım ayında İran’da gaz fiyatlarının protesto edildiği gösterileri anlatan haberlerde paylaşılmış.

Videolardan diğeri 2016 yılında Bostan Abad yolunda yanan lastik yüklü kamyon haberlerinde yer almış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden çatışmalarla ilgili sosyal medyadaki şüpheli bilgi akışı da arttı. Bunlardan biri de Teyit’e de ihbar olarak gelen görüntülerin, çatışmalarda Ermenistan’a İran üzerinden gönderilen yardım tırlarının Azerbaycanlılar tarafından yakıldığını gösterdiği iddiası idi. 

videonun iran uzerinden ermenistana giden yardim tirinin azerbaycanlilar tarafindan yakildigini gosterdigi iddiasi politika ve strateji

politic turk videonun ermenistana yardima giden tirlarin azerbaycanlilar tarafindan yakildigini gosterdigi iddiasi

Görüntüler iki farklı olaydan

İlk videodan aldığımız kareleri tersine görsel arama ile aradığımız zaman, 2019 yılından beri dolaşımda olduğunu görüyoruz. Görüntüler 2019 yılında İran’da gaz ve benzin fiyatlarına gelen zamların protesto edildiği gösterilerle ilişkilendirilerek paylaşılmış.

Aynı iddialarla paylaşılan diğer videodan kareleri aradığımızda ise, 2016 yılında yayınlanan Farsça haberlere ulaşıyoruz. Video o dönem İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin Bostan Abad ilçesi yolunda yanan lastik yüklü bir kamyon hakkındaki haberlerde kullanılmış.

Bu videolar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda İran’ın Ermenistan’a gönderdiği yardım tırlarını gösterdiği iddia edilen görüntülerin ardından yayıldı. İran Dışişleri Bakanlığı iddiaları yalanlayarak konvoyların askeri malzeme taşımadığını söyledi. 30 Eylül tarihinde de İrib haber ajansı, görüntülerdeki konvoylarla teçhizat gönderilmediğini belirten bir röportaj yayınladı.

27 Eylül 2020 sabahı başlayan çatışma sürerken, her iki ülkede seferberlik ve kısmi seferberlik kararları alındı. Çatışmalar sırasında iki taraf da askeri ve sivil kayıplar açıkladı.