Videonun insan ile boğanın çarpışma anını gösterdiği iddiası

Videonun insan ile boğanın çarpışma anını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video montajlanarak oluşturulmuş.

Aralık 2020'de paylaşılan videonun orijinalinde iki boğanın güreşi yer alıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve bir insan ile bir boğanın çarpışma anını gösteren video hızla viralleşti. Videoda boğanın insan ile kafa kafaya çarpışıp yere düştüğü görülüyor. Bu anlar “inanması zor” bir etki yarattığı imasıyla paylaşılmış.

boga insan carpisma video

Video montajlanmış

Bir insanın boğayı yere yıkacak güçte olmadığı bilgisi, videonun gerçek olmayabileceğine bir işaret. Nitekim paylaşımlara gelen yorumlarda da videonun montaj olduğunu, orijinalinde iki boğanın çarpışma anlarını gösterdiğini belirten kullanıcılar olduğu görülüyor. 

Videonun orijinalini bulmak için doğrulama yöntemlerine başvuruyoruz. Videodan kesitlerle tersine görsel arama yaptığımızda iki boğanın çarpışma anlarına ilişkin görüntülerin Kazakça sosyal medya hesaplarından paylaşıldığı görülüyor. Videonun orijinali Aralık 2020’de paylaşılmış.

boga guresi orijinal video

Çıkan diğer sonuçlarda montajlanan videonun Çince paylaşımlar yapan bir YouTube kanalında ve başka sosyal medya hesaplarında Ocak 2022’de paylaşıldığını da görüyoruz. 

Videonun ilk kısmının da yer aldığı 18 saniyelik videoda birinin kafasına kask takarak kamera önüne çıktığı, ardından boğa ile karşılaşma için kendini sahaya montajladığını görüyoruz. Videoda yer alan yazıları Google Lens ile aradığımızda Çince olduğu tespit ediliyor.