Videonun İngiltere’de satılan Erzurum sosisi fiyatını gösterdiği iddiası

Videonun İngiltere’de satılan Erzurum sosisi fiyatını gösterdiği iddiası

Bulgular

Video üç boyutlu modelleme ile oluşturulmuş.

Video dikkatle incelendiğinde tersten “Erdoğan kazanacak” yazdığı anlaşılıyor.

Videoyu paylaşan Veritas Analytics isimli hesap, “Mors alfabesinden sıkılmışsınızdır, mesajımızı bu sefer tersten yazdık” diyerek bir açıklama yapmış.

Mors alfabesinden bahsederek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir videosunun Las Vegas'ta bir ekranda gösterildiği iddiasına gönderme yapılmış.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun İngiltere’de satılan Erzurum sosisi fiyatını gösterdiği iddia edildi. Videoda Erzurum'dan İngiltere’ye giden sosisin kilosunun 1,95 sterline satıldığı öne sürülmüş. 

ingiltere erzurum sosis iddiasi

Video üç boyutlu modelleme ile oluşturulmuş

Videoyla ilgili tersine görsel aramada herhangi bir sonuca ulaşılamıyor. Videoda görülen et ürünlerinin Lidl isimli bir markette satıldığı konusunda ipuçlarını yakalamak mümkün. Fakat anahtar kelimelerle bir arama yapıldığında Lidl’ın sitesinde Erzurum menşeli bir sosis ürününe rastlanmıyor

Twitter’da anahtar kelimeler kullanılarak bir arama yapıldığında ise, videonun üç boyutlu modelleme olduğunu gösteren Veritas Analytics isimli hesabın paylaşımına rastlanıyor

İddia videosunda ayrıca ürünle ilgili “helal” gibi bilgilerinin olduğu bantta “K”, “AC”, “A”, NA”, “ZA”, “K” harflerinin sıralandığı görülüyor. Ayrıca aynı bantta “Red Tractor Certified Standards” logosu yer alıyor. Ancak standarts kelimesinin hemen altında farklı olarak bir de “NAGODRE” yazıyor. 

Banttaki bu kelimeleri bir araya getirip ters çevirdiğimizde ise “Erdoğan Kazanacak” cümlesi ortaya çıkıyor. 

erdogan kazanacak ipuclari

Yani videoda 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlere gönderme yapılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağı mesajı verilmiş.

Ayrıca videonun devamında sosislerin üstüne, paylaşımı gerçek sanan Twitter hesapları da eklenmiş. Yine videonun sonunda, üstünde Bangladeş Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü yazan bir kutu görülüyor.

banglades uni kutusu

Ayrıca hesapta “Mors alfabesinden sıkılmışsınızdır, mesajımızı bu sefer tersten yazdık” denmiş. Bu açıklamanın, daha önce “Kılıçdaroğlu'nun videosunun Las Vegas'ta bir ekranda gösterildiği iddiası”na da gönderme olduğu anlaşılabiliyor.