Videonun İmamoğlu'nun Rize'de şehit yakınları tarafından yuhalandığını gösterdiği iddiası

Videonun İmamoğlu'nun Rize'de şehit yakınları tarafından yuhalandığını gösterdiği iddiası

Bulgular

Videodaki ses TikTok’ta 2020’den beri kullanılıyor.

Ses 2016’da “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” ismiyle Spotify’a yüklenmiş.

Video ise Trabzonspor’un şampiyonluğunun ardından Samsun’da kutlama yapmak isteyen Trabzonspor taraftarlarını durdurmaya çalışan Samsunspor taraftarlarını gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı tatili boyunca bazı gazetecilerle birlikte Trabzon, Artvin ve Rize gibi şehirleri gezdi. Bu gezi çeşitli iddialara yol açtı; bunlardan biri de videonun, İmamoğlu’nun Rize’de şehit yakınları tarafından yuhalandığını gösterdiği iddiasıydı.

Videoda TikTok kullanıcısının ismi göründüğü için, kullanıcının hesabına giderek doğrudan videoya ulaşabiliyoruz. Ardından, videodaki sesin başka yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için ses kısmına tıklıyoruz. Bu seçenek masaüstü uygulamasında açıklamanın altında, mobil uygulamada ise ekranın en altında yer alıyor.

imamoglu rize sehit aileleri tiktok ses

Platformda bir kullanıcı tarafından herkese açık paylaşılan sesler, başka kullanıcılar tarafından başka videolarda kullanılabiliyor. Bu ses 2 bin 251 farklı TikTok videosunda kullanılmış. Videoların tamamını taramak mümkün değil, ancak gezindiğimiz zaman sesin 2020 ve 2021’de de kullanıldığını görebiliyoruz

Sesin ismi “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez - Turkey FanChants & Ay Yıldızlılar Taraftar Futbol Tezahüratları & Turkey National Football Team Futbol Marşları” diye görünüyor. Bu kelimelerle Google’da arama yaptığımızda, sesin 2016’da Spotify’a yüklendiğini görebiliyoruz. Yani videodaki ses, Ekrem İmamoğlu’nu yuhalayan şehit ailelerinin sesi değil. 

Videonun büyük bir kısmını yazı kaplıyor. Bu sebeple InVID gibi videodan tersine görsel arama yapabildiğimiz araçlar sonuç vermiyor. Videodan ekran görüntüsü alıp yazı olan bölümü keserek arama motorlarında tersine görsel arama yaptığımızda ise daha iyi bir sonuç elde ediyoruz ve videonun aslına ulaşabiliyoruz.

Samsunspor Soldiers isimli Twitter hesabı tarafından 30 Nisan 2022’de paylaşılan videonun açıklaması şöyle: “Samsunspor taraftarı, Trabzonspor taraftarının kutlamalarına izin vermiyor. Burası Her Yer Değil Şehr-i Samsun!” Videoda taraftarlar, “Burası Samsun, buradan çıkış yok!” tezahüratı atıyor.

Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig 2021-2022 sezonunun şampiyonu olmuştu. Bu ve benzer diğer videolar, Samsun’da şampiyonluk kutlaması yapmak isteyen Trabzonspor taraftarlarını engellemeye çalışan Samsunspor taraftarlarını gösteriyor.

İmamoğlu’nun Rize’de şehit aileleri tarafından yuhalandığına dair ise hiçbir haber yok.