Videonun iki Türk’ün ABD’de mahkemeye çıktığını gösterdiği iddiası

Videonun iki Türk’ün ABD’de mahkemeye çıktığını gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Mahkeme videosu ABD’li hakim Frank Caprio’nun yönettiği bir duruşmadan.

Bir önceki gün kazandığı dava için teşekkür etmeye gelen kişi Mahmud Tokur.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, iki Türk’ün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bir mahkemede çıktığını gösterdiği iddia edildi. Videoda, ABD’de aracını yanlış zamanda park eden Türk kadın mahkemede savunmasını yaparken, bir önceki gün davası düşen diğer Türk kürsüye çıkıp mahkemenin kararı için teşekkür ediyor.

iki turk amerikada mahkemede facebook

Amerikalı Türkler isimli Facebook sayfası tarafından 23 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan video, şimdiye kadar 5 milyondan fazla görüntülendi. Videonun ABD’de iki Türk’ün mahkemeye çıktığı anları gösterdiği iddiası ise doğru. Mahkeme videosu ABD’li hakim Frank Caprio’nun yönettiği bir duruşmadan.

Hakim Frank Caprio’nun internette birçok mahkeme videosu var

Frank Caprio, ABD’nin Rhode Island eyaletindeki Providence şehrinde 1985 yılından beri şehir mahkemesi hakimi olarak görev yapıyor. Caprio, park ve trafik cezaları ve çevre ihlalleri ile ilgili para cezalarının toplanmasından ve uygulanmasından sorumlu. Mahkemelerde aldığı adil kararlarla bilinen Caprio, 2015 yılından beri yönettiği davaların kamera kayıtlarını, Caught in Providence isimli kendi YouTube ve Facebook sayfalarında paylaşıyor

İki Türk’ün davası ise 14 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan mahkeme videosundan.

Mahkeme deneyimi için teşekkür eden Türk’ün de videosu çok izlendi

Bir önceki gün kazandığı dava için teşekkür etmeye gelen kişi Mahmud Tokur. Tokur, Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi. ABD’ye Brown Üniversitesi’nde misafir araştırma görevlisi olarak çalışmaya giden Tokur, gece boyu aracını park halinde bıraktığı için hakkında dava açılmış ancak yaptığı savunma sonrasında davayı kazanmıştı. Bir YouTube sayfası tarafından 16 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan Tokur’un mahkeme videosu, şimdiye kadar yaklaşık 12 bin kez görüntülendi.

Caprio’nun videoları aynı zamanda bir televizyon şovu

Frank Caprio’nun kendi YouTube ve Facebook sayfalarında paylaştığı mahkeme videoları aynı zamanda televizyon programı olarak da yayınlanıyor. Providence Şehir Mahkemesinin baş hakimi olarak görev yapan 83 yaşındaki Caprio’nun, Citylife Productions tarafından açılan YouTube kanalının şu an bir milyondan fazla takipçisi var. 2018 yılında yapılan bir anlaşma sonrasında ise program, Fox isimli uluslararası televizyon kanalında yayınlanmaya başlandı.

Güncelleme: 29/04/2019

ABD'deki hukuk sistemine göre videoda görülen sürece yargılanma denemeyeceği bilgisi üzerine yazımdaki hatalar düzeltildi. Başlık değiştirildi.