Videonun Hollanda'daki itfaiyecilerin çiftçileri desteklediğini gösterdiği iddiası

Videonun Hollanda'daki itfaiyecilerin çiftçileri desteklediğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Polonya’nın Krosno kentinde serebral palsi hastası küçük kız için düzenlenen etkinlikten.

“Kurtarma Ekiplerinin Gece Yolculuğu” isimli etkinlik 2016’dan beri düzenleniyor ve yardıma muhtaç kişiler için bağış toplanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, birkaç yıldır Hollanda’da devam eden ve 2022’de tekrar alevlenen çiftçi protestolarına itfaiyecilerin verdiği desteği gösterdiği iddia edildi.

hollanda protesto itfaiyeci paylasimpng

Hollanda hükümetinin azot oksit salınımını azaltma amacıyla 2019’da gündeme getirdiği ve ülkedeki besi hayvanlarının azaltılması yönündeki kanun teklifine tepkiler devam ediyor

Hollandalı çiftçiler yüksek azot oksit salım oranlarının sorumlusunun kendileri olduğundan şüpheli ve bu salımlara karşı farklı önlemlerin alınmasını talep ediyor. Protestoların tansiyonu hükümetten gelen bazı adımlarla 2022 yazında yeniden yükseldi. Sosyal medyada da birçok görüntü yayıldı. Ancak itfaiyecilerin desteğini gösterdiği iddia edilen video bu protestolardan değil.

İddiaya konu olan video izlendiğinde TikTok’ta @daniel998dxdx isimli kullanıcının adı görülebiliyor. Kullanıcının hesabında videoyu kolayca bulmak mümkün. Videonun açıklamasına Lehçe Nocna Jazda Ratowników dla Mai (Kurtarma ekiplerinin Maja için gece yolculuğu) yazılmış. Yani Hollandalı çiftçilerden yahut itfaiyecilerden bahsedilmiyor.

hollanda protesto itfaiyeci tiktkok sspng

Lehçe ifade arama motorlarında aratıldığında, Polonya’daki kurtarma ekiplerinin 5 yaşındaki serebral palsi hastası Maja Pawłowska için 21 Mayıs 2022’de Krosno şehrinde düzenlediği geçit törenine dair haberlere ulaşmak mümkün. Maja ile ilgili etkinliğin davetine kendi sayfasından da erişilebiliyor. Sonrasında paylaşılan fotoğraflarda da iddiadaki görüntüler görülebiliyor.

Kurtarma Ekiplerinin Gece Yolculuğu (Nocna Jazda Ratowników) hastalığı olan ve yardıma muhtaç kişiler için Polonya’da 2016 yılından beri düzenlenen bir etkinlik. Etkinlik kapsamında hem tedavi için para toplanıyor hem de acil müdahale ve kurtarma ekipleri bir geçit töreni düzenliyor.

İddiadaki itfaiye araçlarının aynılarını, Maja için düzenlenen geçit töreninin haberleştirildiği YouTube videosunda da görmek mümkün.

Ayrıca videoda bir itfaiye aracının plakası görülebiliyor. Bu anın ekran görüntüsünü alıp, araçların plakalarını doğrulamaya yarayan platerecognizer isimli internet sitesine yüklediğimizde, plakanın Polonya’dan olduğunu doğrulanabiliyor. Ayrıca “RKR” harfleriyle başlayan plakaların Krosno şehrine ait olduğunu da görebiliyoruz. 2022’deki geçit töreni Krosno’da düzenlenmişti.

hollanda protesto itfaiyeci plaka

İddiayı DPA, Reuters ve Doğrula da inceledi.