Videonun Hindistan’daki Müslüman protestocuları gösterdiği iddiası

Videonun Hindistan’daki Müslüman protestocuları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Hindistan’dan değil, Pakistan’dan.

Video 2022’deki güncel protestoları değil, 2019 sonunda ölen Hadim Hüseyin Rizvi’nin kırkını gösteriyor.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda bir videonun, Hindistan’daki Müslümanların, Hz. Muhammed’e hakaret edenleri protesto etmek için toplandığını gösterdiği iddia edildi. 

hindistan musluman protestocualar paylasimpng

Hindistan’ın iki büyük siyasi partisinden biri ve 2022 itibariyle iktidar partisi olan BJP (Hindistan Halk Partisi) sözcüsü Nupur Sharma, bir tartışma programında Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle büyük tepki çekmiş ve ülkede protestolar başlamıştı

Ayrıca BJP, Sharma’yı partiden uzaklaştırdı ve Katar, Suudi Arabistan, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler Hindistan’ı kınadı.

Tersine görsel arama yöntemiyle iddia videoyu arattığımızda, 3 Ocak 2021’den “Allama Khadim Hussain Rizvi Chehlum” başlıklı bir YouTube videosuyla karşılaşıyoruz. Ayrıca video konumu olarak da Pakistan’ın Lahor şehri etiketlenmiş. Videonun yine aynı tarihte çeşitli sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldığını da görebiliyoruz.

hindistan musluman protestocualar youtubejpg

Khadim Hussain Rizvi ya da Hadim Hüseyin Rizvi, Pakistan’daki aşırı sağ İslamcı siyasi parti Tahrik-i Lebbeyk Pakistan Partisi’nin kurucusu. Videonun başlığının sonunda yer alan “chehlum” kelimesi ise Farsçada “kırkıncı gün” anlamına geliyor ve ölünün cenazesinden sonraki 40. gün yapılan anma ve Mevlit gibi dini pratiklere deniyor. Hadim Hüseyin Rizvi 19 Kasım 2020’de ölmüş ve kırkı için anma töreninin 3 Ocak 2021’de yapılacağına dair bilgi, Tahrik-i Lebbeyk Pakistan Partisi’nin internet sitesinde paylaşılmış.

Yani bu videonun, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği için Hindistan’da Müslümanlar tarafından protesto edilen Nupur Sharma’yı göstermediğini söyleyebiliriz.

İddiayı India Today de inceledi.