Videonun Hindistan’da yakılan 5G kulesini gösterdiği iddiası

Videonun Hindistan’da yakılan 5G kulesini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

27 Ocak 2018’de Hindxpress Tv’de yayınlanan görüntülerde Hindistan’ın Ambala şehrindeki GSM anten kulesinde belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktığı söylenmiş.

Videonun 5G kulesiyle ilişkisi yok, çünkü o tarihte Hindistan’da 5G teknolojisi henüz denenmemişti.

Hindistan’ın herhangi bir bölgesinde 5G kulesi yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 5G teknolojisi pek çok olayla ilişkilendirilerek paylaşılıyor. Covid-19 pandemisinin başlaması, kuş ölümlerine sebep olduğu ve insan sağlığına zarar verdiği gibi iddialar bunlardan bazılarıydı. Teyit, bu iddiaları daha önce incelemiş ve yanlış olduğu sonucuna varmıştı

Bu kez de sosyal medyadaki bir videoda Hindistan’daki 5G karşıtlarının 5G kulesini yaktığı iddia edildi. İddia birçok ülkede de paylaşılmış

hindistanda 5g kulelerinin yakildigi video iddiasi

Görüntü, 2018’de yanan bir telefon kulesini gösteriyor

İnternette “india” ve “mobile tower fire” benzeri anahtar kelimeler kullanarak bir arama yaptığımızda 27 Ocak 2018’de Hindxpress TV’de yayınlanan görüntülere ulaşıyoruz. Burada olayın Hindistan’ın Ambala şehrindeki GSM telefonu kulesinde çıkan yangını gösterdiği belirtilmiş. Yangının çıkış sebebiyle ilgili bir bilgi yok. 

Yine de, kuledeki yangının 5G’yle bir ilişkisi olmadığını söylemek mümkün. Çünkü Ocak 2018’de Hindistan’da 5G teknolojisi henüz denenmemişti. 

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, ilk 5G denemesi Şubat 2018’de Airtel ve Huawei tarafından Gurgaon'da yapılmış. Hindistan Telekom Departmanı’nın 4 Mayıs 2021 tarihindeki basın açıklamasında, telekom şirketleri tarafından denemelerin başladığı ve destekleneceği belirtilmiş. Fakat halen Hindistan’da aktif 5G kuleleri yok. 5G haritasına bakılabilen Ookla’da da ülkenin henüz herhangi bir bölgesinde 5G görünmüyor. 

ookla hindistan harita 5g

Ookla’da 5G haritasına göre, yangının çıktığı Ambala şehrinde 5G kulesi yok 

İlginizi çekebilir: 5G ile yeni koronavirüs arasında bağ olduğu iddiaları Türkiye’ye nasıl geldi?