Videonun Hatay'daki yangını başlatan kundaklamayı gösterdiği iddiası

Videonun Hatay'daki yangını başlatan kundaklamayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video geçen Haziran ayında İdlib'den olduğu bilgisi ile paylaşılmış.

Videoda herhangi bir rüzgar yok, Hatay'da ise hızı 70 kilometreye varan rüzgar kaydedildi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da paylaşılan bir videonun, Hatay’da başlayan yangına neden olan kundaklamayı gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlarda ve yorumlarda videoda görünenlerin PKK’lı ya da Suriyeli olabileceği söylendi. 

Video eski tarihli 

Paylaşımlarda yer alan videodan aldığımız kareleri tersine görsel arama ile arattığımızda, Arapça Step News Agency adlı bir haber ajansının Haziran 2020 tarihli haberine ulaşıyoruz. Burada videonun Suriye rejim güçlerinin şarkılar eşliğinde İdlib’deki tarım alanlarını ateşe verdiğini gösterdiği yazıyor. 

Haberde Step Haber Ajansı muhabiri Ömer el Muhammed’in görüntünün İdlib'in güneyindeki Ma'ar Shimmareen’de çekildiğini söylediği yazıyor. 

idlib haber yangin

Video dikkatle izlediğinde, kırsaldaki askerlerin rahat bir şekilde askeri üniforma ile dolaştıkları görülüyor. Üniformaların hangi gruba ait olduklarını belirleyebilmek ise herhangi bir işaret taşımadıklarından mümkün değil. Müziğin videoya sonradan eklendiği de anlaşılıyor. 

Videoda görülebilen zeytin ağaçları da sallanmıyor. Halbuki dün Hatay’da rüzgarın hızı saatte 70 kilometreye kadar çıkmış, hatta bu yangınların yayılımını artırmıştı.  Planet.com ve Satellites.pro üzerinde bölge taratıldığında, coğrafi yapının videodaki ile uyumlu olduğu görülüyor; ancak kesin lokasyon tespit edilemiyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Hatay'da dün başlayan yangınlarda toplam 400 hektarlık alanın yandığını, yangında kundaklama ihtimalinin ise araştırıldığını söyledi; ardından da yangında çok ciddi kasıt şüphelerinin ortaya çıktığını ve gözaltına alınanlar olduğunu belirtti. Yangınların kesin sebebi belirlenebilmiş değil.  

PKK ile ilişkili bazı grupların orman yangınlarını üstlendiği, hatta ateşin çocukları inisiyatifi adlı grup tarafından çıkarıldığı ileri sürülüyor. Diğer yandan PKK, yangında dahillerinin olmadığını açıkladı.

Güncelleme: 10/10/2020

Ateşin çocukları inisiyatifi adlı grubun yangını çıkardığı belirtilen haber eklendi.

Güncelleme: 10/10/2020

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamaları eklendi.

Güncelleme: 12/10/2020

ANF'deki PKK açıklaması eklendi.