Videonun Gyro Drop isimli lunapark oyuncağını gösterdiği iddiası

Videonun Gyro Drop isimli lunapark oyuncağını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video Gyro Drop isimli lunapark oyuncağını göstermiyor.

Video bilgisayar ortamında oluşturulmuş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılanbir videonun Güney Kore’de bulunan bir lunaparktaki Gyro Drop isimli lunapark oyuncağını gösterdiği iddia edildi. Bir Twitter hesabında paylaşılan video 4 binin üzerinde retweet alırken, 33 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

lunapark gyro drop iddia gorsel twitter

Yabancıhesaplardada paylaşılan video, 123 binin üzerinde retweet alırken 390 binin üzerinde kişi tarafından beğenildi.

Ancak videonun Gyro Drop isimli lunapark oyuncağını gösterdiği iddiası doğru değil. Video bilgisayar ortamında oluşturulmuş.

Gyro Drop serbest düşme etkisi veren bir lunapark oyuncağı

Gyro Drop, Güney Kore’deki Lotte World Magic Island isimli eğlence parkındaki pike yaparak inen ve takılan VR gözlükleri ile serbest düşme etkisi veren bir oyuncak. Lunaparkın kurallarına göre oyuncağa binmek isteyen kişilerin boyları 130 ila 190 cm arasında olmalı. Yaş sınırlandırması ise 65. Oyuncağın mekanizması aşağıdaki videoda görüldüğü şekilde çalışıyor.

Oyuncakta, bilgisayarda üretilen videoda görüldüğü gibi oyuncak çalışmaya başladıktan sonraya uzayan bir kısım yok. Oyuncak, binen kişileri iplerle düşürmek veya savurmak gibi özellikler de içermiyor. Gyro Drop’un nasıl çalıştığı Lotte World’ün YouTube hesabındaki bir videoda da görülebiliyor.

Video Lotte World’ün viral reklam çalışması olabilir

Lotte World’ün sosyalmedya hesapları incelendiğinde bu videonun 13 Haziran 2019 tarihinde paylaşılmış olduğu görülüyor. Videonun kendileri tarafından hazırlandığı henüz kesin olarak ifade edilemese de lunaparkta bulunan Gyro Drop’un videoda gösterildiği gibi özellikleri olmadığı söylenebilir. Teyit gibi bir doğrulama platformu olan Snopes da konu ile ilgili bir analiz yayımladı.

Sonuç olarak videonun Güney Kore’de bulunan bir lunapark oyuncağını gösterdiği iddiası yanlış bilgi türlerinden manipülasyon olarak sınıflandırılabilir.