Videonun çatışmalarda ölen Azerbaycanlı askerlerin annelerini gösterdiği iddiası

Videonun çatışmalarda ölen Azerbaycanlı askerlerin annelerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video ilk kez 13 Ocak 2020 tarihinde yayınlanmış.

Görüntüler 15 yaşındaki Kenan Musayev’in ölümünü protesto eden ailesini gösteriyor.

Musayev’in ölümüne dair Ocak ayı içinde yayınlanmış başka haberler de bulunuyor.

Videodakilerin maske takmaması, videonun salgından önce çekildiğini gösteriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Azerbaycan sosyal ağlarında yayılan bir videonun, 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da başlayan çatışmalar nedeniyle hayatını kaybeden annelerin protestosu sırasında çekildiği iddia edildi. Videodakilerin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Çocuklarımızı neden ölüme gönderdin” diye sordukları aktarılmış. 

Video eski tarihli 

Kapalı platformlarda ve YouTube üzerinden yayınlanan videoyu InVID isimli video arama programı üzerinden arattığımızda görüntülerin Ocak 2020’de internete yüklendiğini görüyoruz. 

Videoda polisler ve sivil giyimli kişilerin bir arbede içinde olduğu görülüyor. Videonun açıklamasında 13 Ocak 2020 tarihinde 15 yaşındaki oğulları Kenan Musayev’in ölümünde şüphe bulan ebeveynlerin, katilin bulunmasını talep eden bir protesto düzenledikleri bilgisine yer verilmiş. Görüntülerde kimsenin maske takmadığı da görülüyor. Bu durum pandemi öncesi dünyaya işaret. 

Konu hakkında başka haberler de yayınlandı 

Evinde camdan düşerek hayatını kaybettiği belirtilen 15 yaşındaki Musayev hakkında Ocak ayında yayınlanmış başka haberlere ulaşmak da mümkün. Tepkiler üzerine soruşturma genişletilmiş

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan çatışmanın ardından birçok iddia ortaya atıldı. Teyit bu iddiaların bir kısmını inceledi. Kriz zamanları yanlış bilginin yayılımı için uygu bir zemin yaratıyor.