Videonun Granada’da yüzyıllar sonra ezan okunduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Granada’da yüzyıllar sonra ezan okunduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Azerbaycan’ın Balaken şehrine ait.

Ezan sesi videoya sonradan eklenmiş, videoda esasında ezan okuyan kişi İranlı Müzisyen Mehdi Yarrahi.

İspanya’da halihazırda faaliyet gösteren camiler var ve Granada’daki büyük camiden 2003 yılında da ezan okunmuştu

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, İspanya’nın Granada şehrinde yeni koronavirüs sebebiyle 500 yıl sonra ilk kez ezan okundu

rghfböcvm

Konuyla ilgili aynı günlerde sosyal medyada bir başka paylaşım daha gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un paylaştığı görüntülerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Granada’da okunan ezanı dinliyordu. Sabah, Akşam, Hürriyet, Star, TRT Haber, T24 ve Independent Turkish Erdoğan’ın görüntüsünün yer aldığı videoya ilişkin haber yaptı. 

Görüntüler Azerbaycan’ın Balaken şehrine ait

Video, Azerbaycan’ın Balaken şehri için hazırlanmış ve ezanı okuyan kişi İranlı müzisyen Mehdi Yarrahi. Videonun paylaşılma tarihi ise yeni koronavirüsün ortaya çıkmasından önce. Video YouTube’da “AZAN (BELOKAN, AZERBAIJAN) by Mehdi Yarrahi” başlığıyla 19 Kasım 2019’da paylaşılmış. Ayrıca Azerbaycanlı bir Facebook kullanıcısı da videoyu 22 Kasım 2019’da paylaşmış. Videoda görünen cami ise Balaken Cuma Cami. Videodaki cami ile Cuma Camisi'ni karşılaştırdığımızda, minare rengi, caminin çatısındaki detaylar ve konumun uyuştuğunu görüyoruz. 

hgjfhghljk

Videodan ekran görüntüsü

2 2

Google Maps sokak görüntüsü

Erdoğan’ın dinlediği ses de Mehdi Yarrahi’ye ait

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Erdoğan’a hangi videoyu izlettiğini göremesek de videodaki sesten Mehdi Yarrahi’nin düzenlemesinin yer aldığı anlaşılabiliyor. Yarrahi’ye ait olan kaydın 2.32’nci dakikasındaki bölümün, Erdoğan’ın dinlediği ezanla aynı olduğu görülüyor.

Granada’da 2003 yılında da ezan okunmuştu 

İspanya’da halihazırda faaliyet gösteren camiler var ve Granada’daki büyük camiden 2003 yılında da ezan okunmuştu. Granada’da 500 yıl sonra ilk defa ezan sesinin duyulduğu iddiası, 2017 yılında da gündeme gelmişti. Bir turistin Elhamra Sarayı’nda ezan sesini duyduğu an verdiği tepki kısa sürede yaygınlaşmıştı. Ezanın Suriyeli Mouaz Al-Nass tarafından okunduğu verilen bilgiler arasındaydı. Türk basınında da konuya ilişkin haber yapılmıştı. Yani son ezanın üzerinden 500 yıl geçmedi.