Videonun gökyüzünde süzülen bir meleği gösterdiği iddiası

Videonun gökyüzünde süzülen bir meleği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki ses TikTok’ta farklı videolar için de kullanılmış.

@myuz_gaza1 isimli TikTok kullanıcısı dijital görsel manipülasyonlar yapıp hesabında paylaşıyor.

Kullanıcı birçok videosuna ejderha ve kurgusal karakterler gibi efsanevi varlıklar yerleştirmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İnternette manipüle edilmiş videolar ve görsellerle sık sık karşılaşıyoruz. Benzer videolardan birinde de videoda gerçek bir meleğin görüntülendiği iddia ediliyor.

Videoda görünen @nasrgradhp6et41wo4d ve @myuzgaza1 kullanıcı isimlerini Instagram, TikTok ve Google’da arattığımızda sonuç elde edemiyoruz. Ancak tersine görsel arama, iyi bir sonuç elde etmemizi sağlıyor. Videodan kestiğimiz bir görüntüyü arama motorlarında arattığımızda, @myuz_gaza1 isimli TikTok hesabına ve videoya ulaşabiliyoruz. 

TikTok’ta bir kullanıcı tarafından herkese açık paylaşılan sesler, başka kullanıcılar tarafından başka videolarda kullanılabiliyor. Sesin başka videolarda da kullanılıp kullanılmadığını anlamak için açıklama alanının altındaki ses linkine tıklıyoruz. Aynı sesin ilk kez yine @myuz_gaza1 isimli kullanıcı tarafından, çok daha az inandırıcı görünen bir ejderha videosunda kullanıldığını görebiliyoruz. Yani ses bu videolara sonradan eklenmiş ve gerçek bir tepkiyi göstermiyor.

@myuz_gaza1 isimli hesapta dijital görsel manipülasyon yöntemiyle oluşturulmuş birçok video bulunuyor. Kullanıcı, hesabında kurgu karakterlerin bulunduğu video manipülasyonları da paylaşıyor. Bunlardan kimileri gerçekçi görünse de, bazılarının manipülasyonla oluşturulduğu kolayca anlaşılabiliyor. Örneğin bir videosunda Attack on Titan isimli animedeki devlerin bulunduğu bir video oluşturmuş.