Videonun Gaziosmanpaşa'daki bir ortaokulda CHP'lilerin mühürlü oy çuvallarını boşalttıklarını gösterdiği iddiası

Videonun Gaziosmanpaşa'daki bir ortaokulda CHP'lilerin mühürlü oy çuvallarını boşalttıklarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Üsküdar Bağlarbaşı Parakende ve Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde toplanan oy pusulası çuvallarının kontrolü sırasında çıkan bir kavgayı gösteriyor.

Farklı açılardan çekilen videolardan polisin kavgaya müdahale ettiği görülüyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada ve Yeni Akit gibi haber sitelerinde paylaşılan bir videoda Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) bazı kişilerin Gaziosmanpaşa Havuzbaşı Atilla Baykal Ortaokulu’nda mühürlü oy çuvallarını boşaltıp, CHP’ye basılmış hazır mühürlü oy pusulalarını koydukları ve buna müdahele eden polislere saldırdığı anları gösterdiği iddia edildi.

üsküdar chp kavga iddia gorsel min 2

Twitter’da Gökhan Kahraman tarafından 1 Nisan 2019’da paylaşılan video şimdiye kadar 680 retweet ve bin 100 beğeni aldı. Fakat Gökhan Kahraman paylaşımını bu analizin hazırlandığı sırada kaldırdı.

Ancak videonun İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde Havuzbaşı Atilla Baykal Ortaokulu’nda mühürlü oy pusulalarını değiştiren CHP'lileri gösterdiği iddiası doğru değil. Video Üsküdar Bağlarbaşı Parakende ve Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fenerbahçe Basketbol Okulu spor salonunda toplanan oy pusulası çuvallarının kontrolü sırasında çıkan bir kavgayı gösteriyor. Kavganın sebebi olayın görgü tanıklarının ifadelerine göre Üsküdar İlçe Birinci Seçim Kurulundan bazı kişilerin İlçe İkinci Kuruluna gelmeleri ve kuruldaki bazı kişilerle aralarında yaşanan gerginliğin büyüyerek kavgaya dönüşmesi. Farklı açılardan çekilen videolardan polisin kavgaya müdahale ettiği görülüyor.

Olay Üsküdar’da gerçekleşti

Videonun belirli saniyelerinde duvardaki Fenerbahçe logosu fark ediliyor. Google Haritalar’da bulunan bazı fotoğraflardan söz konusu videonun Üsküdar ilçesindeki Bağlarbaşı Parakende ve Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fenerbahçe Basketbol Okulu spor salonunda kaydedildiği anlaşılıyor.

üsküdar fenerbahce spor okulu logo min

Fenerbahçe Basketbol Okulu spor salonu

üsküdar fenerbahce spor okulu iddia logolu min

İddia videonun kaydedildiği spor salonunun duvarındaki Fenerbahçe logosu

Videonun çekildiği iddia edilen Atilla Baykal Ortaokulunun ise internet sitesinde yer alan bilgilere göre spor salonu bulunmuyor.

Olay 1 Nisan 2019’da yaşanmış

Sosyal medyada paylaşılan videonun oy sayımı sırasında çekildiği iddia ediliyor. Fakat Twitter’da Tugay Akın isimli kişinin paylaştığı bir video dikkatli izlendiğinde iddia konusu videonun aynı olayın farklı açıdan çekilmiş bir anını gösterdiği söylenebilir.

üsküdar spor okulu twitter paylasim min

Tugay Akın’ın paylaşımındaki videoda da iddia videodaki gibi duvarda Fenerbahçe logosu olan bir spor salonu görülebiliyor.

Videoda farklı kişilerin birbirleri ile kavga ettikleri, polisin olaya müdahale ettiği görülüyor. Çeşitli sosyal medya paylaşımlarında yer alan aynı olayın farklı açılardan çekilmiş videolarında kavga edenlerin polis memurlarına da saldırdıkları, kavganın oy pusulalarının olduğu çuvalların yanında gerçekleştiği görülüyor.

Teyit olayla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için CHP üyesi Mücahit Avcı’ya ulaştı. Avcı, olayın sayılıp okullarda tutanak altına alınıp önceden belirlenmiş kolluk kuvvetleri tarafından korunan oy pusulası çuvallarının yanında çıkan bir kavgayı gösterdiğini ifade etti. Avcı olayın ilçe seçim kurulunun kontrolündeki yerlere sevkedilen oy pusulası çuvallarının sayımı sırasında gerçekleştiğini belirtti. Mücahit Avcı ayrıca parti yetkililerinin de o sırada gözetmen olarak bulunduğunu ifade etti. Üsküdar’daki oy pusulası çuvalları Fenerbahçe Basketbol Okulu Spor Salonu’nda toplanmış.

Twitter’da aynı okulun spor salonundan çekilen başka fotoğraf ve video paylaşımları da bulunabiliyor.

üsküdardaki secim olay twitter paylasimi min

Mücahit Avcı’nın aktarımına göre salonda bazı partililer arasında çıkan kavgaya polis müdahale etmiş ve bu kavga sırasında CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in danışmanı Sinan Ender Baran ve bazı CHP’liler darp edilmiş.

Kadıgil’in Twitter paylaşımlarından da kendisinin, bahsi geçen bu spor salonunda bulunduğu görülebiliyor.

üsküdar chp vekil grup foto min 1

Sera Kadıgil Üsküdar’daki okulun spor salonunda

Teyit, Üsküdar’da meydana gelen kavga ile ilgili Sera Kadıgil’in danışmanına ulaştı. Ender Sinan Baran, Üsküdar’da gerçekleşen söz konusu olayla ilgili bir basın açıklaması yapılacağını da açıkladı.

Olayın ardından Ender Sinan Baran Teyit ile Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden aldığı darp raporunu paylaştı. Darp raporunda açıkça saldırıya uğradığı belirlemesi yer alıyor.

uskudar ender sinan darp raporu min

Kavganın sebebi iki grup arasında çıkan tartışma

Üsküdar’daki kavgadan bazı video ve fotoğraflar OdaTv’nin 31 Mart 2019 tarihli bir haberinde de yer aldı.

üsküdar oyların calinması olay diger foto min

üsküdar olay diger foto min

Üsküdar’da oy pusulalarının toplandığı salondan çekilmiş görüntüler

Teyit, iddia konusu videolardan birini çeken Tugay Akın’a ulaştı. Videoda kavga eden kişileri daha net görebilmek adına başka açıdan çekilmiş videolar izlendiğinde Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer ve AK Parti İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan da görülebiliyor. Ayrıca videonun bazı anlarında kavga sırasında Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Gürkan Kaya’nın da salonda bulunduğu anlaşılıyor.

üsküdar ak parti ilce baskani belediye baskan yardimcisi min 1

Kırmızı kare içerisinde: Zekeriya Şanlıer (solda), Adem Kaan Pehlivan (sağda)

Teyit’in ulaştığı kavga videolarının birinde darp edilen kişinin Sera Kadıgil’in danışmanı Ender Baran olduğu görülebiliyor.

uskudar kurul kavga fotograf min 1

Baran’ın olay sonrasında çekilmiş fotoğraflarından da yaralandığı anlaşılıyor.

İki grup arasında çıkan tartışmanın sebebi oy çalınması değil

Üsküdar İlçe 2. Seçim Kurulunda bulunan bir kişinin Teyit ile paylaştığı bilgilere göre ise İlçe 1. Seçim Kurulundan salona gelen kişiler tutanakların kaydedildiği bilgisayarlara yönelince bazı görevlilerle aralarında bir tartışma başlamış. Bu tartışma sonrasında kavga büyümüş ve Kurul Hakimi dahil birçok kişi salondan ayrılmış. Salonda çok az kişinin kalması istendiğinde ise kavga tekrar başlamış. Aktarımlara göre kavgada yaralananlar için bir darp raporu da alınmış.

Teyit’e başka açılardan çekilen videoları ulaştıran Tugay Akın da tartışmanın ilk videosunun kendisi tarafından sabaha karşı 02.55 civarında kaydedildiğini son videonun ise 03.41’de kaydedildiğini belirtiyor. Bu bilgi salondan çıkarılan kişilerin tekrar salona geldiklerinde kavga etmeye başladıkları bilgisini doğruluyor.

Videolarda birçok defa AK Parti Üsküdar İlçe Teşkilatından kişiler görülebiliyor. Bu yüzden Teyit, Üsküdar AK Parti İlçe Teşkilatına da ulaştı. İlçe Başkan Vekili, söz konusu tartışmanın taraflar arasındaki bir gerginlikten ötürü meydana geldiğini ifade etti. Yetkili, oy çalınmasına ilişkin herhangi bir durum yaşanmadığını belirtti.

Teyit, iki grup arasında çıkan kavgayla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için olay sırasında spor salonunda bulunanlardan İYİ Parti üyesi Samet Köroğlu’na ulaştı. Köroğlu, Üsküdar’da yaşanan kavgayı gösteren ve sosyal medyada yayılan videolardan bazılarını kendisinin kaydettiğini belirtti. Ayrıca Köroğlu olayla ilgili şu aktarımlarda bulundu:

“Spor salonunda seçim kurulu hakimi ve üyeleri bulunuyor. Videodaki mekan İlçe 2. Seçim Kurulunu gösteriyor. Bilgisayarlı masalar görülebiliyor. Başkanlar spor salonundaki tribünlerden sırasıyla torbalarıyla geliyorlar, tutanaklar kontrol ediliyor. Sonra bilgisayar sistemine giriliyor. Toplanan oy pusulası çuvalları sayımı ve kontrolü devam ederken şüpheli oylar salonda bulunan hakime gösteriliyor, tekrar sayılacaksa sayılıyor sayılmayacaksa da sayıma devam ediliyor. O sırada ilçe seçim birinci kurulundan geldiğini iddia eden kişiler salona girdiler. Memurlara yoğunluktan dolayı durum anlatılırken bir tartışma meydana geldi. AK Partili olduğunu bildiğim kişi birden sesini yükseltti. CHP gençlik kollarından bir kişi yere düştü arada çıkan tartışma sırasında. Salonda çok az polis vardı, bir süre sonra insanları ayırmak için takviye istendi. Kavga gitgide daha kontrol edilmeyen oy pusulası çuvallarına doğru ilerledi. Bu sebeple biz de suç duyurusunda bulunduk olay sonrasında. Kavga sırasında CHP milletvekili Mahmut Tanal da geldi. Birçok polis darp edildi kavgayı çıkaranlar tarafından. İddia videoda da çeken arkadaşımızın polisin darp edildiğini belirttiği görülebiliyor.”

Demirören Haber Ajansının Üsküdar’daki spor salonunun önünden kaydettiği görüntüler de söz konusu durumu doğruluyor. Videoda bir grup AK Partilinin lise önünde slogan attıkları sırada takviye polis ekiplerinin salona girdikleri fark ediliyor. Ardından kapının önündeki partililere konuşan bir yetkili “Girdiler, çıkacaklar…” “Başkanlarınız içeride” şeklinde açıklamalar yapıyor.


İddia konusu gerginliğin tutanaklara yansıdığı kavganın her iki tarafından da teyitlendi. Söz konusu tutanakların akıbeti hakkında daha fazla bilgi almak için Üsküdar İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğüne ulaşılmaya çalışıldı. Fakat henüz ulaşılamadı.

YouTube’da bir kullanıcının 1 Nisan 2019’da paylaştığı videoda ise spor salonundaki işlemlerin sonucunda bir sorun olmadığı kameraya yansıyor.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı açıklama yaptı

Söz konusu iddia görüntülerin sosyal medyada Gaziosmanpaşa’da yaşandığı belirtilerek yayılmasından sonra İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Kaymakamı Numan Hatipoğlu attığı bir tweette Gaziosmanpaşa’da böyle bir olayın yaşanmadığını belirtti. Her ne kadar @numanhatipoglu kullanıcı isimli hesap onaylı bir Twitter hesabı olarak görünmese de hesaptan atılan daha önceki tweetler incelendiğinde hesabın Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu'na ait olduğu çıkarımını yapmak mümkün. Hatipoğlu daha sonrasında attığı tweeti sildi.

üsküdardaki secim olayi kaymakamin tweeti min

Sonuç olarak videonun Gaziosmanpaşa’da bir ortaokulda CHP’lilerin mühürlü oy çuvallarını boşalttıkları anları gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Üsküdar İlçe İkinci Seçim Kuruluna çeşitli okullardan getirilen oy pusulaları ile dolu çuvalların bulunduğu Bağlarbaşı Parakende ve Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi spor salonunda kaydedilmiş. Olaydaki kavganın sebebi ise İlçe İkinci Seçim Kuruluna dışarıdan gelen bazı kişilerle salonda bulunan kişiler arasında çıkan bir gerginlik. Ayrıca olay sonrasında alınan darp raporundan da olayın bir saldırı sonucu ortaya çıktığı yorumu yapılabilir.

Güncelleme: 10/04/2019

Ender Sinan Baran'ın darp raporu eklendi.