Videonun Fransa’daki ‘koyun insan’ yarışmasını gösterdiği iddiası

Videonun Fransa’daki ‘koyun insan’ yarışmasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler, Kanadalı Corpus isimli performans grubunun “Les Moutons” isimli şovundan çekilmiş.

Teyit Corpus'a ulaştı ve görüntülerin bir yarışma değil sanat performansından olduğunu doğruladı.

Fransa’da koyun insan yarışması düzenlendiğine dair herhangi bir kaynağa ulaşılamıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Fransa’da ‘koyun insan’ yarışması düzenlendiği iddia edildi. Videoda koyun kostümü giyen ve koyun gibi davranan insanlar görülüyor.

les corbus one cikan gorsel

Görüntüler Kanadalı Corpus performans grubunun Les Moutons isimli şovundan

Videodan alınan ekran görüntüsü tersine aratıldığında Youtube’da CBS Art isimli bir kanala ulaşılıyor. 

14 Mayıs 2018’de paylaşılan videoda Corpus’un sanat yönetmeni ve kurucu ortağı David Danzon ile performans sanatçıları Jolyane Langois ve Indirt Kasapi’yi içeren Les Moutons hakkındaki 4 dakika 11 saniyelik haberi bulmak mümkün.

CBS Art videosunda yer alan kişiler ve görevleri de Corpus’un resmi internet sitesinden doğrulanabiliyor. les corbus kolaj

CBS Art’ın videosundan hareketle tekrar bir arama yapıldığında bu kez Corpus Dance Project’in Les Moutons isimli performansına ait görüntülere erişilebiliyor. 

Jenerikteki isimler de Corpus’un internet sitesinde yer alanlarla uyumlu.

Sanat organizasyonu Peru, Japonya, Almanya, Danimarka, Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan gibi çeşitli ülkelerde de aynı gösteriyi sergilemiş. 

Teyit’in ulaştığı Corpus yöneticisi Janin Goldman, sosyal medyadaki görüntülerin Les Moutons sanat performansında olduğu doğruladı. Görüntülerin 2017 yılında Montreal’de, şehrin 375’nci kuruluş yıldönümü için yapılan kutlamalardan olduğunu söyledi. Goldman gösterinin 2003 yılından beri yapıldığı, performansın amacının yoruma açık olduğunu sözlerine ekledi. 

Fransa’da ulusal olarak çeşitli koyun yarışmaları düzenlense de ‘koyun insan’ yarışması düzenlendiğine dair bir kaynağa rastlanmıyor.