Videonun Florida’daki hortumu gösterdiği iddiası

Videonun Florida’daki hortumu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel, kendisini “Dijital Fırtına Sanatçısı” olarak nitelendiren Brent Shavnore tarafından hazırlanmış.

Theglitch.og isimli sayfa tarafında ise animasyon haline getirilmiş

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun Florida’daki bir hortumu gösterdiği iddia edildi. Melih Gökçek tarafından da paylaşılan video 10 bin kişi tarafından beğenilirken 2 binden kullanıcı tarafından retweet edildi. Florida’dan olduğu iddia edilen video, başka sosyal medya kullanıcıları tarafından da paylaşılmıştı. 

melih gokcek ss min

Videoda Florida şehrini kaplayan bulutların olduğu ve yer yer şehrin üzerinde şimşek çaktığı görülüyor. 

Fakat videonun Florida’da oluşan hortumu gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu görüntüler ilk kez 31 Mart 2019 tarihinde Brent Shavnore tarafından Youtube’da

yayınlandı. 

Videoda bir fotoğrafa nasıl montaj yapılabileceği ve nasıl bir fırtına imajı verilebileceği anlatılıyor. Fotoğraf daha sonra theglitch.og isimli hesap tarafından animasyon haline getirilmiş.

Görüntüler gerçeği yansıtmıyor 

Shavnore’un Instagram gönderisinde yorum olarak belirtildiği üzere kendisinin hazırladığı görselleri animasyon haline getiren hesap theglitch.og ismini taşıyor. Shavnore’un Instagram hesabından paylaştığı 20 Mayıs 2019 tarihli gönderiden de aynı videoya ulaşmak mümkün. Bulutların bulunduğu söz konusu görsele ise Shutterstok isimli fotoğraf sitesinden ulaşılabiliyor

melih gokcek florida rum

Kendisini “Dijital Fırtına Sanatçısı” olarak nitelendiren Brent Shavnore’un sosyal medya hesaplarına bakıldığında, bu video dahil çok sayıda görsel efekt kullanılmış video ve fotoğraf paylaştığı da görülebiliyor. Hatta Mardin için de benzer bir gönderisi bulunmakta. 

mardin fotografi min

Sonuç olarak, Florida’da oluşan hortumu gösterdiği iddiası ile paylaşılan bu video gerçeği yansıtmıyor. Görsel, kendisini “Dijital Fırtına Sanatçısı” olarak nitelendiren Brent Shavnore tarafından hazırlanmış, theglitch.og isimli sayfa tarafında ise animasyon haline getirilmiş. Bu video, yanlış bilgi içeren videoları tanımlama rehberinden “kurmaca” başlığı altına konulabilir.