Videonun Finlandiya’nın Rusya sınırına askeri teçhizat sevk ettiğini gösterdiği iddiası

Videonun Finlandiya’nın Rusya sınırına askeri teçhizat sevk ettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki tanklar Rusya sınırına götürülmüyor.

Finlandiya Savunma Kuvvetleri videoda görülen tankların “Arrow 22” adlı tatbikat bölgesine taşındığını belirtmiş.

Tatbikat, 2 - 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Finlandiya’nın Pohjankangas Niinisalo ve Säkylä bölgelerinde yapılıyor.

Harita üzerinden baktığımızda tatbikatın yapıldığı bölgenin ülkenin batısında yer aldığı doğrulanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun Finlandiya’nın Rusya sınırına askeri sevkiyat yaptığını gösterdiği iddia edildi.

finladiya rus sinir tank iddia

Tanklar Rusya sınırına götürülmüyor

Videodan aldığımız kesitlerle tarama yaptığımızda videonun güncel olduğu anlaşılıyor. Ancak videonun yayılması üzerine Finlandiya Savunma Kuvvetleri sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlamış. Açıklamada iddiaların doğru olmadığı, videoda görülen tankların “Arrow 22” adlı tatbikat bölgesine taşındığı belirtilmiş. Tatbikatın Niinisalo ve Sakyla’da yapıldığı aktarılmış.

finlandiya tatbikat aciklama

Finlandiya Savunma Kuvvetleri'nin internet sitesinde 14 Nisan 2022 tarihinde yayınlanmış bir yazıdan Arrow 22 tatbikatıyla ilgili bilgi elde etmek mümkün. Tatbikat, 2 - 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Finlandiya’nın Pohjankangas Niinisalo ve Säkylä bölgesinde yapılıyor. Tatbikata Britanya, Letonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Estonya’dan kuvvetlerin de katılacağı belirtilmiş. 

Tatbikatın amacı, Finlandiya ordusunun yetkinlik ve kabiliyetlerini geliştirmenin yanı sıra uluslararası alanda birlikte hareket etmeyi geliştirmek diye açıklanmış.

Öte yandan Finlandiya’nın Rusya ile sınırı ülkenin doğusunda yer alıyor. Reuters videonun güneybatıda yer alan Tampere şehrinde kaydedildiğini belirtmiş. Reuters’ın paylaştığı harita konumuyla videodaki detayları karşılaştırdığımızda konum doğrulanıyor

finlandiya tren konum google earth

finlandiya videodan kesit

Haritadan baktığımızda tatbikatın yapılacağı Pohjankangas Niinisalo bölgesinin Tampere şehrinin batısında yer aldığı görülüyor.

tatbikat konum haritalar bati

Finlandiya’nın Zırhlı Tugay Komutanı Albay Rainer Kuosmanen’in 2 Mayıs tarihinde Twitter hesabından Pohjankangas Niinisalo’daki tankların fotoğrafını paylaşarak tatbikatın başlayacağını duyurmuştu.

finlandiya albay twitter tank paylasimi

Tarafsız İskandinav ülkelerinden Finlandiya, Rusya Ukrayna savaşından sonra NATO’ya katılma fikrini değerlendiriyor. Rusya ise NATO’ya üye olmaması konusunda Finlandiya’yı uyarmıştı.

İddiayı Reuters, Snopes ve Malumatfuruş da inceledi.