⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun Filistin'deki yaralanmaların sahte olduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Filistin'deki yaralanmaların sahte olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2017’de Dünya Doktorları’nın düzenlediği tıbbi bir tatbikatı gösteriyor.

Videoda makyaj sanatçıları ile birlikte Dünya Doktorları'nın görevlilerinin yer aldığı, Dünya Doktorları’nın sembolünden teyit edilebiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Ramazan bayramı öncesi Filistin ile İsrail arasındaki gerilim arttı ve İsrail polisi müdahalesi sonucu birçok kişi yaralandı. 21 Mayıs 2021 itibariyle ateşkes ilan edilmiş olsa da, sosyal medyada bölgede yaşanan çatışmalar hakkında şüpheli bilgiler yayılmaya devam ediyor. Bu şüpheli bilgilerden biri de videonun Gazze’de bulunan sahte yaralıları gösterdiği iddiasıydı.

filistin sahte yaralilar iddia

Video 2017’de doktorlar için düzenlenen bir tatbikatı gösteriyor

Videodan alınan ekran görüntülerini tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, arama sonuçlarında 2017’de The Gaza Post isimli haber kanalı tarafından YouTube’da hazırlanan bir haber karşımıza çıkıyor. Haberin başlığı “Sinema hileleri: Dünyayı Gazze'ye farklı gösteren bir sanat"; haberde film makyaj sanatçıları Abdel Basset El Loulou ve Maryam Salah'ın çalışmaları konu ediliyor. Haberin detaylarında, iddida yer alan görüntülerin aslında Dünya Doktorları tarafından doktorları eğitmek için kullanılan bir simülasyon eğitimini gösterdiğini görüyoruz.

The Gaza Post'un videosunun ilk 14 saniyesi sosyal medyada dolaşan videoyla tam olarak eşleşiyor.

the gaza post yarali boya

yarali makyaj filistin

Videoda makyaj sanatçıları ile birlikte Dünya Doktorlarının görevlilerinin yer aldığı, Dünya Doktorları’nın sembolünden teyit edilebiliyor:

makyaj sanatcisi gaza filistin

medicine du monde

Ayrıca iddiada yer alan videodaki bazı görüntülerin TRT World’de yayınlanan başka bir haberden kesit olarak alındığını görüyoruz. Haber, makyaj sanatçısı Mariam Salah'ın sinema sektöründe birçok filme plastik makyaj yaptığını konu ediyor ve Salah'ın Gazze'nin ender kadın makyaj sanatçılarından biri olarak öncü çalışmalarına odaklanıyor.

Dünya Doktorları iletişim sorumlusu Margaux Lesage, Reuters'e yaptığı açıklamada sahte kan ve yaraların, acil bir durumda hastaları triyaj yapmaları için doktorları eğitmek amacıyla bir eğitim tatbikatı için kullanıldığını söyledi.

AFP'ye konuşan makyaj sanatçısı Mariam Salah, videonun içeriği Fransız Dünya Doktorları tarafından koordine edilen eğitim olduğunu, bir grup doktorun eğitim alması için epey gerçekçi yaralanmaları makyaj ile canlandırdıklarını belirtti