Videonun Erzurum havası eşliğinde buz pateni yapanları gösterdiği iddiası

Videonun Erzurum havası eşliğinde buz pateni yapanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki müzik montajlanmış.

Görüntülerin orijinalinde Mud isimli bir parça çalıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre Kanada buz pateni takımı davul zurna ile icra edilen Erzurum havası eşliğinde performans sergiledi. 18 Nisan 2021’de Facebook’a yüklenen görüntüler şimdiye kadar 16 bin kişi tarafından paylaşıldı.

erzurum buz pateni

Videodan ekran görüntüsü alarak arama motorlarlarına yüklendiğinde videonun eski tarihli olduğu anlaşılabiliyor. Nexxice isimli Kanadalı buz pateni takımının internet sitesinde görüntülerin orijinal hali mevcut

2015 yılındaki Dünya Senkronize Patinaj Şampiyonası’nda sergilenen performansın orijinal halinde ise The Road Hammers’ın Mud isimli şarkısı kullanılmış

Video paylaşım sitesi YouTube’da da bahsi geçen performansa dair farklı açıdan birçok görüntü mevcut. Bu görüntülerde de performans sırasında Mud isimli şarkının çaldığı fark edilebiliyor. Videoya montajlanan müzik ise Koçari isimli bir folk parçası.

buz pateni

Görüntüler 2015 yılından beri farklı müzikler kullanılarak Türkiye’deki kullanıcılar tarafından paylaşılmış. Örneğin YouTube’a benzer ifadelerle yüklenen bu videoda Karadeniz havası montajlanmış.

Sosyal medyada görüntülerin üzerine farklı sesleri montajlayarak paylaşmak kullanıcılar tarafından ilgi görebiliyor. Teyit daha önce de benzer videoların doğru olmadığını aktaran analizler yayınlamıştı.