Videonun Erdoğan'ın Konya mitinginde Arapça konuştuğunu gösterdiği iddiası

Videonun Erdoğan'ın Konya mitinginde Arapça konuştuğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videoya ses sonradan eklenmiş.

Erdoğan’ın Arapça ve Kürtçe açıklamaları 2015 yılında Şanlıurfa'daki toplu açılış töreni konuşmasından alınmış.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya mitinginde Suriyeliler için Arapça konuştuğu iddia edildi. 

erdogan konya miting arapca iddia tiktok gorsel

Videoya ses montajlanmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Mayıs 2023 tarihindeki mitinginin kaydına YouTube üzerinden ulaşabiliyoruz. Mitingin tamamını izlediğimizde Erdoğan’ın iddia videodaki ifadelerine rastlamıyoruz.


“Erdoğan, Kürtçe, Arapça, miting” gibi anahtar kelimelerle araştırma yaptığımızda YouTube’da 3 Aralık 2022 tarihli videoyla karşılaşıyoruz. Videonun başlığında “Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da 110 bin kişiye Kürtçe konuştu” ifadeleri yer alıyor. Bu videoda görüntünün iddia videodakinden farklı, sesin ise aynı olduğu görülüyor. 

Erdoğan’ın 3 Aralık 2022’de Şanlıurfa’da mitingi olduğu biliniyor. Bu mitingi de baştan sona izlediğimizde bahsi geçen ifadelerin burada da yer almadığını tespit ediyoruz. Yani bu videoya da ses sonradan eklenmiş. TikTok'taki farklı tarihlerde farklı görüntüler üzerine de ses montajlanmış.

Araştırmaya devam ettiğimizde Erdoğan’ın 2015 yılındaki bir mitinginde hem Arapça hem de Kürtçe konuştuğu bilgisine ulaşıyoruz.

24 Mayıs 2015 yılındaki Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin temel atma töreninin kaydına hem YouTube’dan hem de Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden ulaşmak mümkün. Videoyu dikkatle dinlediğimizde Erdoğan’ın hem Arapça hem de Kürtçe sözler söylediğini duyuyoruz.

Erdoğan konuşmasının giriş kısmında, Türkçe “Sevgili Şanlıurfalılar, değerli kardeşlerim” dedikten sonra, Arapça “Kardeşlerim, selamün aleyküm, hoşgeldiniz”, Kürtçe ise “Hepiniz hoşgeldiniz, başım gözüm üstüne hoşgeldiniz” diyor.

Diğer taraftan iç savaş nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye göç 2015 yılında hızlanmıştı. Ancak o tarihlerde Erdoğan'ın Suriyelilere ithafen Arapça konuştuğu çıkarımını yapmak güç. Çünkü Türkiye'nin kendi yerli halkı arasında da Türkçe dışında en çok konuşulan diller arasında Arapça ve Kürtçe yer alıyor.

Görüntüler nereden?

İddia videodaki sesin montaj olduğu kanıtlanıyor. Ancak görüntülerin kaynağını tersine görsel arama yöntemiyle tespit edemiyoruz.

İddiada Konya mitingi ifadesi geçtiği için bu mitingdeki görüntüleri, iddia videodaki ayrıntılarla karşılaştırıyoruz.

Konya Kılıçarslan Meydanında yapılan mitingde gözümüze çarpan ilk ayrıntı meydandaki savaş miğferi anıtı oluyor. İddia videoda da bu anıt tespit ediliyor.

erdogan konya mitingi heykel karsilastirma

Solda miting kaydından alınan görüntü, sağda iddia videodan alınan görüntü yer alıyor.

Yine iddia videoda Erdoğan’ın posterinin görüntüsüne rastlıyoruz. Miting görüntüsünde de Erdoğan benzer bir posterinin yer aldığı görülüyor.

erdogan konya mitingi afis

Solda miting kaydından alınan görüntü, sağda iddia videodan alınan görüntü yer alıyor.

Ayrıca sahnenin sol arkasında kalan binada da Türk bayrağı ve Erdoğan afişinin de aynı olduğu görülüyor. Miting alanına asılan balonların renklerinin de uyumlu olduğu tespit ediliyor.

erdogan konya miting afis turk bayragi

Solda mitingden yer alan görsel, sağda ise iddia videodan alınan görsel yer alıyor.

Yani iddia videodaki görüntülerin Erdoğan’ın 2 Mayıs tarihli Konya mitingiyle uyumlu olduğunu söylemek mümkün. 


Katkıda bulunanlar
  • Mehmet Bidav - Munzur Press Sorumlu Müdürü