Videonun Erdoğan’ın 19 Mayıs’ta kısıtlama olacağını açıkladığını gösterdiği iddiası

Videonun Erdoğan’ın 19 Mayıs’ta kısıtlama olacağını açıkladığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlamasını belirttiği açıklama 2020 yılına ait.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs'ta biten kısıtlamaların 19 Mayıs'ı da içerecek şekilde uzatıldığı yönünde henüz açıklama yapmadı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da tam kapanma süresinin 19 Mayıs’a uzatılmasının 6 Mayıs 2021 itibariyle gündemde olmadığını açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’de 29 Nisan tarihinde başlayan kısıtlamalar 17 Mayıs’a kadar devam edecek. Ancak bu tarihlerin uzatılacağına dair iddialar da gündeme geliyor.

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından sunulan kesitle 18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlamasının uzatılacağı iddia ediliyor. TikTok’dan yayılan video, diğer sosyal medya platformlarında yasakların 19 Mayıs’a uzatıldığı kararının alındığı iddialarına neden oldu.

Video 2020 yılındaki kısıtlama kararına ait

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlamasını belirttiği açıklama 2020 yılına ait. 2020 yılındaki Covid-19 önlemlerinde 16-19 Mayıs tarihleri arasında dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı (16.00).

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2021 yılı için açıkladığı tam kapanma kararları 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihlerini kapsıyor. Erdoğan, 19 Mayıs tarihini kapsayacak bir kısıtlama kararı henüz açıklamadı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 5 Mayıs tarihindeki Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada da tam kapanmanın vakaların azalmasında etkisi olduğunu belirtse de, kısıtlama kararlarının uzatılacağı konusuna değinmedi.

Öte yandan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kapsayacak şekilde kısıtlamaların bir hafta daha uzatılacağı konuşuluyor. Ancak Cumhurbaşkanı, bu yönde alınmış bir kararı 6 Mayıs 2021 itibariyle henüz kamuoyuna açıklamadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da tam kapanma süresinin 19 Mayıs’a uzatılmasının şu an için gündemde olmadığını duyurdu.