Videonun Erdoğan'ı destekleyen kalabalığı gösterdiği iddiası

Videonun Erdoğan'ı destekleyen kalabalığı gösterdiği iddiası

Bulgular

Video, Eylül 2022’de Irak’ta Kerbela anması için yapılan matemi gösteriyor.

Videonun kaydedildiği yer İran’daki İmam Hüseyin Kabri Şerifi.

Görüntülerdeki ses videoya sonradan eklenmiş.

Sesin geçtiği orijinal videoda grup, “Dinle dinle Erdoğan, şehitlerin halkı meydanda” diyerek Erdoğan protesto ediliyor.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyen kalabalık grubu gösterdiği iddia edildi. İddiaya göre kalabalık, Arapça Erdoğan'a destek sloganları atıyordu.

Video İran’daki Kerbela anmasında kaydedilmiş

Videodan alınan ekran görüntüleri ile tersine görsel arama yapıldığında, videonun Eylül 2022’de İran’da Kerbela anması sırasında kaydedildiğini tespit edebiliyoruz.

Videonun kaydedildiği yer ise İran’daki İmam Hüseyin Kabri Şerifi.

iran imam huseyin serif cami

Kerbela anmasından olduğu tespit edilebilen video, daha eski tarihli anma videoları ile uyumlu.

Ses videoya sonradan eklenmiş

Şiiler, her yıl Hz. Hüseyin ve ailesinin öldürülmesini anıyor. Fakat Kerbela bir matem olduğu için Erdoğan’a destek gelmesi pek olası görünmüyor.

Ayrıca orijinal videodaki ses, iddia paylaşımlarındaki ses ile uyumlu değil. Çünkü orijinal videoda kalabalık Erdoğan demiyor.

Sesi araştırdığımızda ise sesin videonun üzerine sonradan eklendiğini görüyoruz. Erdoğan’a yönelik slogan, Aralık 2022’de Kuzey Suriye’deki protestodan alınmış. 

Sesin alındığı video Kuzey Suriye’de Esad ile normalleşme sürecine girmeye tepki gösteren bir grubun protestosunu gösteriyor.

YouTube’da yer alan videonun çevirisine göre videoda, “Dinle dinle Erdoğan, şehitlerin halkı meydanda” sloganı atılıyor. Yani bu slogan Erdoğan’ı desteklemek için değil eleştirmek için kullanılmış.

Basına yansıyan haberler incelendiğinde Erdoğan’ın isminin geçtiği sloganın da aslında bir destek değil açık bir protesto ifadesi olduğu anlaşılıyor. Aynı protestolarda “Erdoğan dinle, şehitlerin kanı satılmaz” sloganı da atılmış.