Videonun Élysée Sarayı önündeki güncel protestoyu gösterdiği iddiası

Videonun Élysée Sarayı önündeki güncel protestoyu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler güncel ya da Fransa'dan değil.

Hamburg'da Ocak 2020’de kaydedilen görüntüler, Çin'in Uygur Türkleri ile ilgili politikalarının protesto edildiği bir gösteri yürüyüşünden.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni Akit tarafından paylaşılan bir videonun Macron’un ikamet ettiği Élysée Sarayı önünde çekildiği iddia edildi. Videoda bir grup insan bir binanın önünde tekbir eşliğinde protesto sürdürüyor. Videoda Arapça “الا رسول الل” yani “Ala Resulullah” ifadesi yer alıyor. 

yeni akit fransa iddiasi

Görüntüler Almanya’dan

Videonun kaynağına ulaşmak için öncelikli olarak tersine görsel arama yürütüyoruz. Ancak görüntü kalitesinin düşük olması, anlamlı sonuç almamızı engelliyor. Bu yüzden anahtar kelimeler kullanarak videonun izini sürmeye başlıyoruz. “Allahu akbar” ve “protest” anahtar kelimeleriyle, YouTube üzerinde ilgili bir paylaşıma ulaşıyoruz.

Burada görüntülerin Almanya’nın Hamburg kentinde Ocak 2020’de kaydedildiği bilgisi bulunuyor. Aramamızı bu tarihlerle kısıtlayarak, Hamburg’da gerçekleşen protestoları incelediğimizde, önce aynı protestodan başka bir videoya, daha sonra da iddia konusu video ile ilgili doğrulama platformlarının analizlerine ulaşıyoruz.

Video daha önce de Fransa ile ilişkilendirilmiş. Başka bir analizden ise İtalya’da koronavirüs karşıtı protestolardan olduğunun öne sürüldüğünü öğreniyoruz. Ancak görüntüler, Hamburg’da 11 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen ve Uygur Türklerine dikkat çekmeyi amaçlayan bir protestodan. Protesto, Alman basınına da yansımış. Haberlere göre Steindamm’da başlayan gösteri, Gerhart-Hauptmann-Platz’a yönelmiş.

Görüntülerin bahsedildiği gibi Élysée Sarayı önünde kaydedilmediği, videodaki ayrıntılardan da anlaşılabiliyor. Belirgin Fransız mimarisiyle Élysée Sarayı, görüntülerdeki binadan kolayca ayırt edilebiliyor.

fransa saray

Élysée Sarayı

Ayrıca görüntülerde bulunan polis aracında “Polizei” yazdığı görülebiliyor. Almanca “polis” anlamına gelen bu kelime, tipik bir Alman polis aracının üzerine yerleştirilmiş.

alman polisi

Protestonun başlangıç noktası olan Steindamm’ın Google Street View görüntülerini video ile karşılaştırdığımızda, lokasyonun Almanya olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

google street view protesto

iddia video fransa degil

iddia videosu almanyadan

16 Ekim 2020 tarihinde Paris’te bir öğretmen başı kesilmiş halde bulunmuştu. Bugün (29 Ekim 2020) günü bu defa da Güney Fransa’daki Nice'de benzer bir olay meydana geldi. Notre Dame Bazilikası’ndaki saldırıda üç kişi yaşamını yitirdi. Fransa’da farklı inanç grupları arasındaki gerginliğin daha da artmasından endişe ediliyor.