Videonun düşürülen Ermenistan uçağına ait olduğu iddiası

Videonun düşürülen Ermenistan uçağına ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Arma 3 isimli bilgisayar oyunundan alınmış.

Orijinal video YouTube üzerinde 24 Mayıs 2020 tarihinde paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir hava aracının yerden açılan ateşle düşürüldüğü sosyal medyada yayılan videonun Ermenistan’ın düşürülen uçağına ait olduğu iddia edildi.

Ancak video Arma 3 isimli simülasyon oyunundan alınmış.

Video bilgisayar oyunundan alınmış

Ermenistan’ın Karabağ çatışması sırasında düşürülen uçağını gösterdiği iddialarıyla paylaşılan videonun kaynağına, tersine görsel arama yoluyla ulaşılabiliyor. YouTube’da oyun videoları yayınlayan bir kanal tarafından 24 Mayıs 2020 tarihinde paylaşılan video, Arma 3 isimli simülasyon oyunundan alınmış ve Phalanx CIWS isimli gemisavar füzelerine karşı geliştirilmiş silahın kullanımını gösteriyor.

Silahın hava sahasına giren hava aracına ateş açtığı anı simüle eden videoda Phalanx CIWS isimli bir silah kullanılıyor. Bu silah ABD donanmasına ait; ne Azerbaycan ne Ermenistan tarafından kullanılıyor. Bu da videonun Karabağ’da çekilmiş olma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Phalanx CIWS, hava araçları, gemisavar füzeleri ve kıyısal tehditlere karşı geliştirilmiş ve otomatik olarak tehditleri algılayarak ortadan kaldırılmak üzere tasarlanmış bir silah. Farklı ülkeler de benzer sistemler üzerinde çalışsa da, silahın orijinali yalnız bu donanmanın kullanımında. 

Arma 3, gerçekçi efektleri ve grafikleriyle savaş simülasyonu sağlayan bir video oyunu. Bu oyundan alınan videolar sık sık gerçekte yaşanan çatışmalarla hatalı olarak ilişkilendirilebiliyor. Teyit, daha önce de bu oyundan alınan çeşitli videoları incelemişti.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında süregiden çatışma, geçtiğimiz ay yeniden alevlenmiş, ateşkes kararına rağmen gerginlik dinmemişti. Bu süreçte Azerbaycan tarafından Ermenistan’ın düşen uçaklarına dair dağa çarptıkları yönünde açıklama da yapılmıştı.