Videonun Diyarbakır Silvan'daki güncel yangını gösterdiği iddiası

Videonun Diyarbakır Silvan'daki güncel yangını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Diyarbakır’da tarlalarda yangın çıktığına dair güncel bir haber yok.

Uydu görüntülerini incelediğimizde son zamanlarda Silvan ve çevresinde yangın çıkmadığını görebiliyoruz.

Video en erken 2 Haziran 2021’de “anız yangınları” başlığıyla paylaşılmış, yani eski tarihli.

Sosyal medyada yaygın bazı paylaşımlardaki videonun, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki güncel yangınları gösterdiği iddia edildi. TikTok’ta ortaya çıkan iddia, Twitter’da #BuğdayımızYanıyor etiketiyle epey yayıldı.

silvan yangin paylasim

Güncel bir yangın haberi ya da uydu görüntüsü yok

Arama motorlarını kullanarak “Diyarbakır yangın” “Silvan yangın” gibi anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, bu bölgelerde herhangi bir güncel yangın haberi olmadığını görüyoruz. Haber sitelerini taradığımızda da bu bölgedeki tarlalarda yangın çıktığına dair bir haberle karşılaşmıyoruz. Ayrıca Sentinel Hub gibi uydu görüntüleri sağlayan internet sitelerinden Silvan bölgesini incelediğimizde de son günlerde yangın çıkmadığını anlayabiliyoruz.

Bu görüntüleri, yangın çıktığını bildiğimiz 3 Haziran 2021 verileriyle karşılaştırdığımızda, nasıl bir uydu görüntüyle karşılaşmamız gerektiğini anlıyoruz.

silvan yangin uydu goruntusupng3 Haziran 2021 tarihli Diyarbakır, Silvan uydu görüntüleri

NASA’nın FIRMS (Fire Information for Resource Management System) sisteminde de Silvan yakınlarında yangın hareketliliği olmadığını görebiliyoruz.

firms diyarbakir 11 haziran 2022png

Video eski tarihli

Tersine görsel arama yöntemini kullanarak videoyu arattığımızda, Videomin isimli internet sitesinde bir ipucuyla karşılaşıyoruz. Bu sitedeki bağlantıyı takip ettiğimizde ise 3 Haziran 2021 tarihli, “anız yangınları” başlıklı bir YouTube videosuyla karşılaşıyoruz. Yani videonun güncel olmadığı ve en az bir yıllık eski bir video olduğunu söylemek mümkün.

Hasattan sonra bitkilerin tarlada kalan saplarına “anız” ismi veriliyor. Anız yangını ise, hasattan sonra tarlalarda çıkan bilinçli ya da bilinçsiz yangınlara deniyor. Anız, çiftçiler tarafından çeşitli sebeplerden yakılsa da aslında yasak ve idari para cezası var.

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artmasıyla ülkenin çeşitli yerlerinden yangın haberleri gelmeye başladı. Ancak karşılaştığımız görüntülere şüpheyle yaklaşmakta ve hemen paniğe kapılmamakta fayda var.