Videonun depremden önce Hatay’da çekildiği iddiası

Videonun depremden önce Hatay’da çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video ilk kez, hesabında Fransa’nın Le Havre kentinde yaşadığını belirten bir Twitter kullanıcısı tarafından #astéroïde açıklamasıyla paylaşılmış.

Görüntüler Saverglass isimli cam fabrikasından çekilmiş.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), görüntüdeki ışığın sebebinin Kuzey Fransa’dan görülen bir asteroit olduğunu doğruladı.

6 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından, sosyal medyada deprem öncesinden olduğu iddia edilen pek çok görüntü paylaşıldı. 

TikTok’ta paylaşılan bir videonun da deprem öncesinde Hatay’da gökyüzünü gösterdiği iddia edildi.

asteroit iddia gorseli

Görüntüler Fransa’nın Le Havre şehrinden

Görüntülerin paylaşıldığı gönderinin altındaki bir yorumda, videonun Fransa’dan görülen bir meteor olduğu iddia edilmiş. Bu iddia üzerine arama motorlarında France, asteroit, meteoroid kelimelerini aradığımızda, 13 Şubat 2023 tarihinde farklı pek çok haber kanalının konuya ilişkin haberlerine rastlıyoruz. Bu haberlerde iddia videonun orijinal hali kaynak gösterilerek paylaşılmış. 


Haber sitelerinin kaynak olarak gösterdiği @tymlaly76700 kullanıcı adlı Twitter hesabında, videonun 13 Şubat 2023 tarihinde saat 06.04’te paylaşıldığını görüyoruz. Kullanıcı görüntülerin konumunu Le Havre, France olarak belirtmiş.

Ayrıca paylaşımın yorumlarında, videonun çekildiği yerin bir cam fabrikası olup olmadığı da sorulmuş.

asteroit iddia yorum

Fransızca “verrerie” kelimesi ve Le Havre ismini arama motorlarında birlikte aradığımızda Saverglass Tourres & Cie konumunu görüyoruz. Saverglass isimli şirketin Le Havre şehrindeki konumuna Google Earth üzerinden baktığımızda, videonun çekildiği noktayı açıkça görmek mümkün.

saverglass earth

Ayrıca, Google Maps'te şirketin etrafında gezerken de videoda önde gözüken anten direği ve Air Liquide logosu bulunan tüp görülüyor.

saverglass googlemaps

Asteroidin görüleceği önceden tahmin edilmişti

13 Şubat 2023’te asteroit dünya atmosferine girmeden önce Uluslararası Meteor Örgütü, asteroidin yaklaştığını duyurmuştu. Fransa'nın Normandiya bölgesinin yanında Avrupa’da farklı yerlerden de çıplak gözle görülen asteroitten 2023 CX1 veya Sar2667 olarak bahsediliyor.