Videonun denize çıplak girmeye çalıştığı için dövülen Suriyeliyi gösterdiği iddiası

Videonun denize çıplak girmeye çalıştığı için dövülen Suriyeliyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda denize çıplak girdiği için dövülen kişi Suriyeli değil.

Olay KKTC'de yaşanmış.

Denize çıplak girmeye çalışan kişi ise hem KKTC vatandaşı hem de Türk vatandaşı Muzaffer Mazlum.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, denize çıplak girmeye çalıştığı için dövülen bir Suriyeliyi gösterdiği iddia edildi. Sözcügibi haber sitelerinde ise aynı olay dövülen kişinin sığınmacı olduğu iddiası ile paylaşıldı. Bir Twitter kullanıcısı tarafından 13 Haziran 2019 tarihinde paylaşılan video şimdiye kadar 216 bin kez izlendi.

suriyeli denize ciplak girmeye calisti

Ancak, videonun denize çıplak girdiği için dövülen bir Suriyeliyi gösterdiği iddiası doğru değil. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yaşanan olayda denize çıplak girmeye çalışan kişi, hem KKTC hem Türk vatandaşı olduğu bilgisi edinilen Muzaffer Mazlum.

Olay Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşandı

Olay, 17 Mayıs 2019 tarihinde KKTC’nin Yeni İskele ilçesindeki Long Beach Bölgesi’nde yer alan Babutsa isimli halk plajında yaşandı. Elinde sopa ile çıplak şekilde sahilde dolaşan Muzaffer Mazlum, önce plaj görevlisi Hasan Kırmızı tarafından uyarıldı. Mazlum’un Kırmızı’yı itmesi üzerine ikili arasında kavga çıktı. Kavgaya sahildeki diğer vatandaşlar da katıldı. Mazlum, polis tarafından gözaltına alındı.

Olay, 18 Mayıs 2019 tarihinde diğer yerel haber sitelerine de yansıdı.

Plaj görevlisi yaşananları bir yerel haber sitesine anlattı

Plaj görevlisi Hasan Kırmızı, yaşananları Kıbrıs Postası isimli yerel haber sitesine verdiği röportajda anlattı. Kırmızı, Mazlum’a müdahale etmeden önce kendisini uyardığını ve polise haber verdiklerini söyledi. Röportajda Kırmızı, Mazlum’un sahildeki kadınları taciz eder nitelikteki davranışları nedeni ile Mazlum’a müdahale etmek zorunda kaldığını belirtti.

Denize çıplak girmeye çalışan kişi uyuşturucu etkisindeymiş

Görevli Hasan Kırmızı Teyit’e yaptığı açıklamada, denize çıplak girmeye çalışan kişinin hem KKTC hem Türk vatandaşı olduğunu ve aynı zamanda bölgede tanınan biri olduğunu ifade etti. Kırmızı, bir süre önce Mazlum’un bonzai kullanmaya başladığını ve daha önce de uyuşturucu etkisindeyken olayın yaşandığı Long Beach bölgesinde çıplak dolaşarak çevredeki insanları rahatsız ettiğini söyledi.

Video internette yayıldıktan sonra görevli hakkında dava açıldı

Videonun internette hızla yayılmasının ardından, görüntülerde Mazlum’u darp ettiği tespit edilen Yeni İskele Belediyesi çalışanı Hasan Kırmızı ve bir vatandaş hakkında “kavga ve rahatsızlık” suçundan dava açıldı.

Sonuç olarak videonun denize çıplak girmeye çalıştığı için dövülen bir Suriyeliyi gösterdiği iddiası doğru değil. Videoda, plajda çıplak dolaşan kişi Muzaffer Mazlum. Bu iddia yanlış bilginin bağlamdan koparma türüne örnek olarak gösterilebilir.