Videonun Datça'da yangın çıkarmak için ormanlık alana bırakılan torpilleri gösterdiği iddiası

Videonun Datça'da yangın çıkarmak için ormanlık alana bırakılan torpilleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Datça’nın Aktur Tatil Sitesi yakınında 29 Temmuz’da çıkan yangından sonra jandarma soruşturma başlattı.

Görgü tanıklarının üzerine dört çocuk gözlem altına alındı.

Pedagog eşliğinde dinlenen çocuklar yangın çıkarmak değil, oyun oynamak için bölgeye torpil götürdüklerini belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’de orman yangınları sürerken, akıllarda hala birçok yerde neredeyse eşzamanlı başlayan yangınların sebebinin sabotaj olup olmadığı var. Sosyal medyada yayılan gönderilerden birinde ise Datça’nın Aktur bölgesinde ormanlık arazide bulunan torpillerin sebebi sorgulanıyor.

datca yangin torpil iddia kaynak

29 Temmuz 2021’de Muğla Datça’nın Aktur Tatil Sitesi yakınındaki ormanlık arazide yangın çıkmış ve kısa sürede kontrol altına alınmıştı. Olayın sonrasında bölgede soruşturma başlatılmıştı.

Ardından Vedat Yenerer sosyal medya hesabında bölgede gezip çalıların arasından torpil bulan insanları gösteren bir video paylaştı.

Videonun gerçekten Datça'dan olup olmadığını doğrulayabilmek için önce Google Haritalar'dan faydalanabiliriz. Karşılaştırma yapabileceğimiz ipuçlarıysa videoda ekranın sol tarafında kalan evlerin çatıları, büyük Türk bayrağı ve sağ taraftaki liman.

datca yangin torpil aktur video geolocation

Videoda görüntülerin Aktur'da Türk bayrağının ilerisinden olduğu belirtiliyor. Aktur Tatil Sitesi'nin haritadaki konumuna bakarsak videonun çekildiği yerin "Çiftlik Adası" olma olasılığı yüksek.

datca yangin torpil aktur sitesi harita konumu

Bu sebeple Google Haritalar'ın sokak görünümü özelliğiyle bu noktaya en yakın yere gidiyoruz. Elimizdeki ipuçlarının da faydasıyla aynı evler, aynı bayrak ve aynı limanı teyitleyerek buranın Aktur Tatil Sitesi'nin yakınında olduğunu doğrulayabiliyoruz.

datca yangin torpil aktur google maps isaretli

Çocuklar torpilleri oyun için götürmüş

29 Temmuz'daki yangının ardından jandarmanın yürüttüğü soruşturma sonucunda görgü tanıklarının ifadeleri üzerine dokuz on yaşlarındaki dört çocuk gözlem altına alınmıştı. Çocukların ifadeleri pedagog eşliğinde alındı ve çocukların torpilleri oyun oynama amaçlı oraya götürdükleri ortaya çıktı. Sonrasında aileler bilgilendirilip uyarılarak çocuklar ailelerine teslim edildi

Tutuşturulan torpillerin kolaylıkla yangına sebebiyet verdiği örnekler bulunuyor. Bu torpillere erişim kolay, satışı yasak değil ve internet üzerinden satılıyor. Torpillerin üzerindeki uyarılarsa “Açık alanda kullanınız,” “fitilinden yakıp atınız” ve “18 yaşından küçükler kullanamaz” yönünde. Çocuklar bazen bu malzemelerle oynarken yangına neden olabiliyor, ancak bu kazalar genelde halihazırda tutuşturulmuş olan yanıcı malzemelerden kaynaklanıyor. Videodaki torpiller ise oldukları gibi duruyor.

torpil uzerideki uyarilar

Teyit’in ulaştığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi kimya bölümünden Doç Dr. Salih Özçubukçu, zor olmakla birlikte torpillerin kendiliğinden de tutuşabileceği görüşünde: “Torpil, roket gibi patlayıcılarda beyaz barut da denilen ‘guncotton’ kullanılıyor. Nitroselüloz yani. Nitroselüloz ısıyla yanmaya başlayabiliyor. Tutuşma sıcaklığı 150 derece. Güneşte açık havada normalde o kadar yüksek sıcaklığa erişmek kolay değil. Aslında barutun kendi değil, fişek kısmının parlaması yeterli. Yine de bu sıcaklıklar hala çok yüksek.” 

Yani torpillerin açık havada kendiliğinden tutuşup yangına sebep olması imkansız olmamakla birlikte, düşük bir olasılık. 

Kurumuş otlar, dal parçaları ve kozalaklar, yüksek sıcaklık ve düşük nemde kendi kendilerine zaten alev alabiliyor ve yangınların mühim bir kısmından bu sorumlu. Güneş altında ve kuru otların ortasında kalmış bir cam ya da plastik parçasının kıvılcımlara neden olması da olası.