Videonun Cristiano Ronaldo'nun mikrofonunu fırlattığı muhabirin İsrailli olduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Cristiano Ronaldo'nun mikrofonunu fırlattığı muhabirin İsrailli olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan bir videoda Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun, kendisiyle röportaj yapmak isteyen İsrailli bir muhabirin mikrofonunu suya attığı iddia edildi.

ronaldo israilli gazeteci

Eski Ankara Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek tarafından 1 Temmuz 2018’de Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 7 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Diriliş Türkiye isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen video ise şimdiye kadar 770 bin görüntülenme sayısına ulaştı.

Ronaldo’nun mikrofonunu fırlattığı muhabir İsrailli değil

Ronaldo’nun kendisiyle röportaj yapmak isteyen bir gazetecinin mikrofonunu suya fırlattığı iddiası doğru ancak muhabir İsralli değil, Portekizli.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında çekilen görüntülerde, Macaristan maçı öncesinde Portekiz takımının kamp yapılan otelin önünde yürüyüşe çıktığı, bu sırada Ronaldo’ya yaklaşan bir gazetecinin ise “Bugünkü maça hazır mısın?” diye soru sorduğu ve sonrasında Ronaldo’nun mikrofonu suya attığı görülebiliyor.

Dünya basınında gündem olan Ronaldo’nun bu hareketinin BBC ve Reuters tarafından 2016 yılında haberleştirildiğini görmek mümkün. Haberlerde Ronaldo’nun Correio da Manha (CMTV) kanalından muhabir Diogo Torres’in elindeki mikrofonu alıp suya attığı ifade ediliyor. Torres’in Linkedin’de yer alan biyografisi incelendiğinde kendisinin 2013-2018 yılları arasında CMTV muhabiri olarak 2016 Avrupa Şampiyonası’nda yer aldığı fark ediliyor. Correio da Manha da 22 Haziran 2016 tarihli haberinde muhabir Torres’in elindeki mikrofonun Ronaldo tarafından suya fırlatıldığını ifade etmişti.

ronaldo mikrofon fırlatttı

Guardian Gazetesi’nin 22 Haziran 2016’da haber olarak paylaştığı videoda ise Macaristan maçı öncesi Ronaldo’nun CMTV’den bir gazetecinin mikrofonunu göle doğru fırlattığı belirtiliyor.

Ntv Spor tarafından 22 Haziran 2016’da yapılan bir haberde de 2016 Avrupa Şampiyonası’nın ilk 2 maçında gol atamayan Ronaldo’nun sinirlerinin bozuk olduğu ve kendisine soru soran gazetecinin mikrofonunu göle fırlattığı ifade ediliyor. Son olarak TRT Haber tarafından yapılan aynı tarihli haberde ise Ronaldo ile söz konusu kanalın daha önce husumeti bulunduğu ve Ronaldo’nun bu kanaldan gelen soruları yanıtlamadığı belirtiliyor.

ronaldo israil 1024x576

Ronaldo üzerinden şüpheli haberler ortaya atılabiliyor

Popüler oyuncu Ronaldo hakkında sosyal medyada, İsrail ile yapılan bir maç sonrasında üzerinde İsrail bayrağı bulunan formayı almadığı, Filistin’e çeşitli miktarlarda para bağışı yaptığı ya da müslüman olup olmadığı şeklinde iddialar zaman zaman çıkabiliyor. Söz konusu iddianın çıkış noktasının burası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Real Madrid kulübü ise daha önce ailesini İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Ahmed Dawabsha’yı İspanya’ya davet etmiş ve kendisi böylece Ronaldo ve diğer yıldız oyuncularla tanışma fırsatı yakalamıştı.

Güncelleme: 09/02/2022

Yazının "Videonun Cristiano Ronaldo'nun İsrailli muhabirin mikrofonunu suya fırlattığını gösterdiği iddiası" şeklindeki başlığı Videonun Cristiano Ronaldo'nun mikrofonunu fırlattığı muhabirin İsrailli olduğunu gösterdiği iddiası olarak değiştirildi.