Videonun Covid-19 aşısı sırasında şırınganın iğnesinin kaybolduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Covid-19 aşısı sırasında şırınganın iğnesinin kaybolduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki aşı uygulandıktan sonra enjektörün ucundaki iğnenin yok olmasının nedeni, geri çekilebilir iğneli şırıngaların kullanılması.

Şırıngaların, güvenlik için, uygulandıktan sonra iğnenin geri çekilmesine izin veren bir yapısı var.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 aşısı bazı ülkelerde uygulanmaya başlayınca, aşılanma anlarını gösteren görüntüler üzerinden, çok sayıda şüpheli bilgi de dolaşıma girdi. Bunlardan birinde, Covid-19 aşısının konduğu enjektördeki iğnenin kaybolduğu, yani aşının gerçekten uygulanmadığının görüldüğü öne sürülüyordu. 

kaybolan igne iddia gorsel

Aşının uygulandığı enjektör geri çekilebilir iğneye sahip 

Video, Britanya BBC televizyonunda 16 Aralık tarihinde yayınlanan bir haberden alınmış. Görüntüler Amerika Birleşik Devletleri’nde acil kullanım onayı alan Pfizer & BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının sağlık çalışanlarına uygulanma anını gösteriyor. 

Videodaki aşı uygulandıktan sonra enjektörün ucundaki iğnenin yok olmasının nedeni, geri çekilebilir iğneli şırıngaların kullanılması. “Geri çekilebilir iğne güvenliği şırıngaları” (retractable safety syringe) olarak bilinen bu şırıngaların, iğnenin geri çekilmesine izin veren bir yapısı var. Aşının içindeki sıvı enjekte edildikten sonra, enjektörün pistonundaki yaylı mekanizma sayesinde, şırınganın iğnesi kas içindeyken güvenlik için geri çekiliyor. 

İlginizi çekebilir: Sahte şırıngalarla aşı yapıldığını gösteren video iddiası

geri cekilebilir igne gorsel

Bu şırıngalar sayesinde kontaminasyon riski ve iğne batmasına bağlı yaralanmalar en aza indiriliyor. Enjeksiyon sonrasında iğne hazneye hapsolduğu için tıbbi atık güvenliği de sağlanıyor. 

Bu şırıngalar yeni de değil, uzun yıllardır kullanılıyor. Geri çekilebilir güvenli iğneler, kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasını azaltmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2015 yılından bu yana tavsiye ediliyor. ABD Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi de bu şırıngaları öneriyor.

Geri çekilebilir iğnelere sahip enjektörlerin mekanizmalarının nasıl çalıştıklarını gösteren çok sayıda video da mevcut. 

Geri çekilebilir iğne güvenliği şırıngaların çalışma mekanizması.

Pfizer & BioNTech aşısının uygulanma aşamalarına ilişkin detaylar da CDC ve FDA tarafından paylaşıldı. 

Teyit aşı ve şırıngalarla ilgili benzer iddiaları daha önce de yanlışladı.