Videonun çocukları kaçırıp organlarını çalan kişileri gösterdiği iddiası

Videonun çocukları kaçırıp organlarını çalan kişileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoyu ilk paylaşan kullanıcı, herhangi bir suçun görüntülenmediğini belirtmiş.

Videodaki kadın kan değil, taşıdığı yağı döküyor.

Adam ise çocuğu kaçırmıyor, çocuğun babası.

Sosyal medyada yüksek etkileşim alan bir gönderide, videonun iki suçun aynı anda kameraya yakalandığını gösterdiği iddia edildi.

kameraya yakalanan iki suc paylasimpng

İddiaya göre yolun sağ tarafındaki adam bir çocuğu kaçırıyor, soldaki kadının poşeti yırtılınca taşıdığı kan ya da organlar yere dökülüyor.

Videodan kareleri tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, karşımıza TikTok’un “two crimes caught on cctv at the same time” (iki suç aynı anda kameraya yakalanıyor) başlıklı keşfet sayfası çıkıyor. 

Bu anahtar kelimelerle Google’da arama yaptığımızda ise Brandon Conner isimli içerik üreticisinin “Explaining the backstory of viral videos” (viral videoların arka planını açıklıyorum) başlıklı serisinde bu videoyu incelediğini görebiliyoruz.

Brandon Conner, bu videoyu ilk paylaşan @br1ttan isimli TikTok kullanıcısını bulduğunu ve mesaj atarak olayların aslını öğrendiğini belirtiyor. Conner, videoda @br1ttan isimli kullanıcıyla olan mesajlarının ekran görüntüsüne de yer vermiş.

kameraya yakalanan iki suc mesajlar

@br1ttan mesajlarında şöyle söylüyor: “Baştan söyleyeyim, ortada gizemli olaylar ya da korkunç şeyler yok, eklenen müzik bu etkiyi yaratmış. Kadın taşıdığı yağı döküyor, sonra yol yağ içinde kalıyor. Adam da çocuğun babası. Video niye bu kadar abartıldı, anlamıyorum.

@br1ttan isimli kullanıcı kendi paylaştığı başka bir TikTok videosunda da olayı açıklayarak ortada bir suç olmadığını belirtmiş.

İnsan zihni çeşitli durumları ve olayları anlamlandırmak için belirli zihinsel modellere başvurabiliyor. Yanlış bilgi psikolojisinde “yanlılıklar” bu modellerden biri. Karmaşıklık yanlılığı ise, bir olayın, durumun ya da sorunun sebebinin ve çözümünün olduğundan daha karmaşık ve anlaması güç olduğuna inancımız anlamına geliyor.

Örneğin sürekli yorgun hisseden birinin asıl sebep kaliteli uyku çekmemekken, sebebi karmaşık tıbbi tetkiklerde araması karmaşıklık yanlılığına bir örnek. Bu olayda karşılaştığımız, sıradan, gündelik olaylar yaşanırken ortada bir suç olduğunu düşünmemiz ise karmaşıklık yanlılığının bir başka örneği.