Videonun 'çocuğu olmayana çocuk yapacağım' diyen belediye başkan adayını gösterdiği iddiası

Videonun 'çocuğu olmayana çocuk yapacağım' diyen belediye başkan adayını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Belediye başkan adayı “çocuğu olmayana çocuk yapacağım” gibi bir seçim vaadinde bulunmuyor.

Oyuncu Sermiyan Midyat’a ait olan ses videoya sonradan eklenmiş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, “çocuğu olmayana çocuk yapacağım” şeklinde seçim vaadinde bulunan belediye başkan adayını gösterdiği iddia edildi.

8 Mart 2019 tarihinde “Deli Kızın Ülkesi” isimli bir Facebook sayfası tarafından da paylaşılan video yaklaşık 3 bin 900 kişi tarafından paylaşıldı.

sosyal medya paylasim montaj

Ancak videoda konuşma yapan belediye başkan adayı “çocuğu olmayana çocuk yapacağım” gibi bir seçim vaadinde bulunmuyor. Oyuncu Sermiyan Midyat’a ait olan ses videoya sonradan eklenmiş. Replikler ise Hükümet Kadın 2 filminde, Faruk karakterinin seçim vaadlerinde bulunduğu bölümden.

Videodaki ses Hükümet Kadın 2 filminden

Hükümet Kadın’ın ilk filmi, Sermiyan Midyat’ın babaannesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan Zekiye Midyat’ın hikayesinden esinlenilmiş. Hükümet Kadın 2 filminde de Zekiye Midyat’tan esinlenilen ve Demet Akbağ tarafından canlandırılan Xate karakteri ile Sermiyan Midyat tarafından canlandırılan Faruk karakterinin seçim mücadelesi konu ediliyor. Videoya montaj olarak eklenen kısım ise Faruk’un seçim konuşmasından. Filmdeki seçim konuşmasının iddia videoya eklenen bölümü, YouTube’daki “Hükümet Kadın 2, Seçim Propagandaları” isimli videonun ikinci dakikasında görülebiliyor.

“Iyigenclikkuyucak” isimli Instagram sayfasında belediye başkan adayı Kemal Emir’in konuşmasının başka bir açıdan çekilmiş görüntülerini bulmak mümkün. Videoya bakıldığında Kemal Emir’in sesinin iddia videodakinden farklı olduğu da anlaşılabiliyor. YouTube’da, Kemal Emir’in konuştuğu başka videolara bakıldığında da sesinin farklı olduğu anlaşılabiliyor.

Konuşma videosunun orijinaline ulaşabilmek için İYİ Parti Kuyucak İlçe Teşkilatı ile de iletişime geçildi, ancak orjinal video bulunamadı.

Videodaki kişi belediye başkan adayı Kemal Emir

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre 2 Mart 2019 tarihinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuyucak’ta seçim ofisi açılışı yaptı. Montajlanan videonun orijinali, Aydın Kuyucak Belediyesi Millet İttifakı adayı Kemal Emir’in seçim ofisi açılışı konuşması sırasında çekilmiş. İYİ Parti İlçe Teşkilatı’nın Facebook sayfasından montaj videoyla ilgili yapılan açıklamaya ulaşılabiliyor.

Başkan adayı Kemal Emir’in 8 Mart 2019 tarihinde, Facebook hesabında videonun montaj olduğuna dair yaptığı açıklama da görülebiliyor.

kemal emir konusma

İddia video ilk olarak 7 Mart’ta paylaşıldı

Ses montajı yapılan videonun sosyal medyada ulaşılabilen ilk paylaşımı 7 Mart 2019 tarihli. Video Zihni Yavaşça isimli Facebook hesabında paylaşılmış. Montaj videoyu aynı tarihte Twitter’da paylaşan hesabın da aynı kişiye ait olduğu görülebiliyor.

Sonuç olarak, videonun belediye başkan adayının seçim konuşmasını gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki Sermiyan Midyat’a ait olan ses, Hükümet Kadın 2 filminden alınarak sonradan eklenmiş.

Ses montajı yapılan başkan adayının konuşma görüntülerinin yanlış bilginin manipülasyon özelliğine iyi bir örnek olduğu söylenebilir. Bu manipüle edilmiş içeriğin eğlence motivasyonuyla üretildiği de anlaşılabiliyor. Bu yönüyle video, parodi haber özelliği de taşıyor. Ancak, bu ve benzeri eğlence motivasyonuyla manipüle edilmiş parodi içerikler, parodi olduğu bilinmediği sürece insanları yanıltabiliyor. İddia videonun sosyal medya paylaşımlarında yapılan yorumlardan, insanların videonun gerçek olduğuna inandıklarını görebiliyoruz.