Videonun çırılçıplak soyulan Sri Lankalı bakanları gösterdiği iddiası

Videonun çırılçıplak soyulan Sri Lankalı bakanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İlk paylaşımlar görüntülerdeki kişilerin mahkum olduğu iddiasını taşıyor.

Yerel kaynaklar da videodakileri mahkum olduğunu teyitledi.

Yetkililer bazı mahkumların kayıp olduğunu belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir videonun Sri Lanka’da halk tarafından yakalanan bakanları gösterdiği iddia edildi. Buna göre ülkede yaşanan protestolar sonucunda bakanlar yakalanarak yarı çıplak soyuldu.

sri lanka 2

Görüntülerdeki kişiler devlet bakanı değil

Konu hakkında internette yapılan aramaya göre görüntüler ilk olarak 9 Mayıs 2022’de Sri Lanka kaynaklarında ortaya çıkmış. Ancak kişilerin bakan değil mahkum olduğu bilgisi yer alıyor. 

Ülkede İngilizce yayın yapan Daily Mirror isimli gazete tarafından Twitter’da paylaşılan görüntülerde de kişilerin mahkum olduğu ve protestoculara karşı kullanıldığı ifade ediliyor.

Benzer iddiaların Sri Lanka’daki farklı kaynaklar tarafından dile getirdiğini söylemek mümkün

sri lanka 1

Nitekim ülkede yayın yapan haber servisi Hiru News de mahkumların protestoculara karşı kullanılmak üzere serbest bırakıldığına dair iddiaları haberleştirmiş.


Ülkedeki Watareka isimli hapishanede mahkum olarak bulunan kişilerin eylemlere nasıl müdahil olduğu da tartışmalı. Sri Lanka Hapishaneler Departmanı 10 Mayıs 2022’de bir açıklama yaparak iddiaları
yalanladı

Yetkililer Watareka hapishanesinde tutulan 181 mahkumdan 58’inin farklı bölgelerdeki inşaat sahasından dönerken kaybolduğunu doğruladı. Ancak hapishane sözcüsü mahkumların otobüslerden zorla çıkarıldığını ve saldırıya uğradığını belirtti.

Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (IFCN) imzacısı India Today de Sri Lanka’nın Başkenti Kolombo’daki yerel gazetecilere ulaşarak, görüntülerdeki kişilerin mahkum olduklarını teyitlemiş

Sri Lanka'daki ekonomik krizin derinleşmesiyle geçen aydan bu yana devam eden kitlesel protestoların ardından Başbakan Mahinda Rajapaksa Pazartesi günü istifa etmiş, göstericiler Başbakan ve 50’ye yakın milletvekilinin evini ateşe vermişti.