Videonun Çin'deki ateş gökkuşağını gösterdiği iddiası

Videonun Çin'deki ateş gökkuşağını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki detaylardan paylaşımın dijital manipülasyon yöntemleriyle oluşturulduğu anlaşılıyor.

Video gerçek bir fotoğrafın videoya eklenmesiyle oluşturulmuş.

Pileus ismi verilen bu bulutların rengi gerçekte bu kadar canlı ve parlak değil.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, videonun Çin’deki, üzerinde gökkuşağı bulunan bir bulutu gösterdiği iddia edildi.

cin renkli bulutlar paylasimpng

Çeşitli paylaşımlarda, videonun Çin’in Haikou şehrinde çekildiği söyleniyor. Videoda dikkatimizi çeken ilk şey de, evlerin Kuzey Amerika tarzı olması. Çin’in güneyindeki bir adada yer alan Haikou şehir merkezi yüksek katlı binalardan oluşuyor. Google Haritalar’dan şehrin sokak görünümüne ulaşamasak da Çin merkezli arama motoru Baidu’nun haritasında, şehir merkezinden uzaktaki yerleşimlerin de mimari yapısının bu şekilde olmadığını görebiliyoruz.

cin renkli bulutlar haikou banliyopng

Dikkati çeken ikinci detay ise, bulutların evlerin çatılarında bıraktığı mavi loşluk ve bazı yerlerde çatıların arkasında bulutun görünmemesi. Bu gibi detaylar, videonun dijital manipülasyon teknikleriyle oluşturulmuş olabileceğini düşündürüyor.

cin renkli bulutlar evlerpng

Tersine görsel arama yöntemiyle videoyu arattığımızda karşımıza Aesthetic Sharer ZHR isimli bir kullanıcının Twitter paylaşımı çıkıyor. Bu paylaşımda yine aynı buluta yer verilmiş ve fotoğrafların Çin’in Yunnan eyaletinin Pu’er şehrinde çekildiği bilgisine yer verilmiş. 

Bu kullanıcının paylaştığı dört fotoğraftan sonuncusu, videoda görünen bulutla aynı. Bu iki görseli üst üste getirip birazcık döndürdüğümüzde ve boyutlarıyla oynadığımızda, bulutun ışık değişimlerinden üstündeki gökkuşağının kıvrımlarına kadar bire bir aynı olduğunu görebiliyoruz.

cin renkli bulutlar karsilastirmapng

Bir Twitter kullanıcısı, iddiadaki ikinci bulutun da ilk bulutla aynı olduğunu ortaya koydu.

Video Çin kaynaklarında da Haikou’nun yanı sıra, Puning ve Zhangzhou gibi şehirlerden olduğu iddiasıyla yayılmış.

Haikou’da böyle bulutlar görüldü

Arama motorlarını araştırdığımızda Haikou kentinde böyle bulutların görüldüğünü anlayabiliyoruz. Fakat iddiadaki videonun aksine renkleri bu kadar parlak ve aşırı satüre değil.

cin renkli bulutlar haikou gercek

Bu tür bulutlara ‘pileus bulutu’ deniyor

Kümülüs ve kümülonimbus bulutlarının tepesinde oluşan pileus bulutu, ana bulutun etrafındaki havanın hızla yükselmesiyle ortaya çıkıyor. Hava yoğuşma noktasına geldiğinde şapka ya da şemsiye şeklini aldığından, Latincede “kasket” ya da “başlık” anlamına gelen pileus ismi veriliyor.

cin renkli bulut pileus beyazpng

Fotoğraftan da görüldüğü üzere bu bulutlar her zaman renkli olmuyor. Ancak hızlı sıcaklık değişimiyle kristalleşen su damlacıkları, güneş ışınlarını yansıtarak gökkuşağı rengini alabiliyor.