⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun Çin'de Müslüman bir Uygur Türküne şiddet uygulandığını gösterdiği iddiası

Videonun Çin'de Müslüman bir Uygur Türküne şiddet uygulandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygınlaşan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Çin’de Müslüman bir Uygur Türküne yapılan işkenceyi gösterdiği iddia edildi. Video, Boybatlım isimli Facebook sayfasında 22 binden fazla paylaşıldı, Surelerin Fazıletleri ve Münacat Duaları isimli Facebook sayfasında ise 27 binden fazla paylaşıldı ve 1 milyondan fazla görüntülendi.

cinde uygur turklerine iskence

Ancak iddia doğru değil. Video, Mayıs 2017’de Endonezya’da insanları sözlü ve fiziksel olarak taciz eden bir çetenin üyesinin yakalanmasının ardından güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddeti gösteriyor.

Tribun News isimli Endonezya’da 28 bölgede, 500 gazeteciyle yayın yapan haber sitesinde de Cakarta’da yaşayanları rahatsız eden çete üyelerinin tutuklandığı belirtildi. Videonun da yakalanan çete üyelerine uygulanan polis şiddetini gösterdiği ifade edildi. Tribun News’de yer alan başka bir haberde de çetenin 20 Mayıs’ta saldırdığı kişilerin tanıklıklarına yer verildi.

Güney Cakarta’nın Jagakarsa bölgesinde gerçekleşen olaylarda çete, pala gibi keskin aletlerle sokaklarda dolaşarak o bölgede yaşayanları rahatsız ediyordu.

Endonezya’da bir süredir insanları rahatsız eden ve kendilerine “Japon Gangsterleri” diyen bir grup gençten oluşan bu çete üyeleri Mayıs ayında yakalandı.

Endonezya’da yayın yapan başka haber sitelerinde de yakalanan çete üyelerinin fotoğraflarını görmek mümkün.

Videodaki üniformalar Endonezya’daki güvenlik güçlerine ait

Videoda yer alan güvenlik güçlerinin üniformalarından da videonun Endonezya’da çekildiği anlaşılıyor. Endonezya Cakarta’da görev yapan güvenlik güçlerinin giydiği şapkada PKD yazısı bulunuyor. Aynı şapkanın videoda yer alan güvenlik görevlisinde de bulunduğu görülebiliyor.

pdk endonezya guvenlik gucleri 1024x419

Videoda, çete üyesi olduğu tahmin edilen kişiyi döven güvenlik görevlisi ise Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nden.