Videonun Çin'de plastik pirinç üretildiğini gösterdiği iddiası

Videonun Çin'de plastik pirinç üretildiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Son zamanlarda internette konuşulmaya başlanan “Çin’de plastik pirinç üretildiği” iddiaları üzerine sosyal medyada dolaşıma giren bir videonun plastikten pirinç üretildiğini gösterdiği iddia edildi.

sahte pirinc fabrika 1

Ancak, bahsi geçen videonun plastikten pirinç üretildiğini gösterdiği iddiaları doğru değil. Bir çocuğun elindeki plastik maddeleri makinenin ağzına koyarken görüldüğü video yakından incelendiğinde durum açığa çıkıyor. Videonun 49. saniyesinde makineden çıkan ürünün paketlendiği göze çarpıyor. Paketin üzerindeki “EVA” yazısı araştırıldığında bu ismin “Polietilen” üreten bir Çin firmasına ait olduğunu görmek mümkün. Sentetik bir madde olan Polietilen cam ya da kırılgan maddelerin paketlenmesinde kullanılıyor.

plastik pırınc

Plastik geri dönüşümü için kullanılan “Kerke” isimli makine (ekstrüder) üreticisinin YouTube’a yüklediği bir videoda makine daha yakından görülebilir. Videonun sonlarına doğru makineden çıkan parçacıkları eline alarak kameraya gösteren kişi sayesinde ürünün pirinç olmadığını rahatlıkla anlayabiliyoruz.

İlginizi çekebilir: Çin'de plastik pirinç üretildiği iddiası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi Kapsamında hazırladığı 2006 yılına ait bir kitapta geri dönüşüm makinesi hakkında detaylı bilgi almak mümkün.

Plastik geri dönüşüm, sanayi ve evsel atıklardan çıkan plastiklerin çeşitli işlemlerden geçerek sanayi sektörüne ham madde olarak geri kazandırılma işi olarak tanımlanıyor. Plastik geri dönüşüm makinesi ise atık hale gelmiş plastik malzemeleri tekrar üretime uygun hale getirmeye yarıyor.