Videonun Çin'de anal sürüntü testinden çıkan çocukları gösterdiği iddiası

Videonun Çin'de anal sürüntü testinden çıkan çocukları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda yalnız küçük yaşta erkek çocukları var.

Yerel doğrulama organizasyonları ve muhabirler, görüntülerdekilerin anal sürüntü testinden değil sünnet operasyonundan çıktığını söyledi.

Çocuk doktorlarına göre sürüntü testi, çocukların böyle yürümesi ve acı çekmesine neden olmaz.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan bir videoda yalpalayarak yürüdükleri görülen çocuklara, Çin’in henüz uygulamaya başladığı anüsten koronavirus testi yapıldığı öne sürüldü. Paylaşımlar çoğunlukla alaycıydı ve anal sürüntü testinin sonrasında yürümede zorluk yaşatacağı varsayımına yaslanıyordu.

Görüntüler anal test sonrası çekilmedi

İddia videodan aldığımız kesitleri tersine görsel aramayla araştırdığımızda, videonun ilk olarak 28 Ocak 2021 tarihinde Weibo'da paylaşıldığını görüyoruz. Bu paylaşımda çocukların sürüntü testinden geçtikleri gibi bir bilgi yer almıyor. Dalga geçmek için yapıldığı belli olan gönderiye yapılan yorumlarda çocukların sünnet edildiği yazıyor. Video daha sonra anal testler ile ilişkilendirilerek paylaşılmış.

O tarihte Çin’de anal sürüntü testi uygulaması başlamıştı. Çin bu yönteme Covid-19'a yakalanma riskinin yüksek olduğunu düşündüğü kişileri test etmek için başvuruyor, yaygın bir uygulama değil. Videonun dolaşıma girdiği tarihlerde de yalnız Pekin'de Covid-19 vakalarıyla temas ettiği düşünülen mahalle sakinlerinden anal örnekler alınmıştı.

Şüpheye neden olacak bir ikinci neden de videoda yalnız küçük yaşta erkek çocuklarının gözükmesi. Bu nedenle aramamızı derinleştirip doğrulama alanında yayın yapan Shijiazhuang İnternet Raporlama Merkezi’nin Weibo hesabından yaptığı bir açıklamaya ulaşıyoruz. 

Merkeze göre görüntüler anal sürüntü testi sonrası çekilmemiş. Merkezin danıştığı uzmanlara göre, anal sürüntü testleri böylesi bir yürüme zorluğuna neden de olamaz.

aciklama

Görüntüler sünnet ameliyatı sonrası çekildi

Bu metinde görüntülerin Shijiazhuang kentinde çekildiği yazıyor. Pekin News'den bir muhabir de hastaneyi bulmuş ve görevlilerden biriyle görüşmüş. Görevliye göre de videodaki çocuklar sünnet olmuş. Haberde olayın geçtiği yer olarak Shijiazhuang Lintong Bölgesi Devlet Hastanesi gösterilmiş. Bölge hastanesindeki görevli de, anal testi sürüntü testi uygulamasının henüz başlamadığını söylemiş. 

Çin merkezli harita uygulaması Baidu üzerinden hastaneyi bulduğumuzda, videodakine benzer bir giriş tespit edebiliyoruz.

cin sunnet hastane

Pencereler, ağaçlar ve girişin mimarisi, birebir uyumlu.

Bu bölgede o tarihte anal sürüntü testi uygulaması başlamamıştı. Yürümekte zorlanan çocukların hepsinin erkek çocuğu olması da, bu açıklamayı destekliyor. 

Teyit’in ulaştığı bir çocuk doktoru da, bu testlerin çocuklarda yürüme zorluğu ve sonrasında acı çekmeye neden olmayacağını doğruladı.  

Çin’de erkek çocuklarının yüzde 10-20’si sünnet ediliyor.