Videonun CHP'nin seçimden sonra Kahramanmaraş'ta çadırları söktüğünü gösterdiği iddiası

Videonun CHP'nin seçimden sonra Kahramanmaraş'ta çadırları söktüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 12 Mart 2023'te, yani seçimlerden yaklaşık iki ay önce kaydedilmiş.

Videoyu çeken kişi, çadırların özel sektöre ait olduğunu ve bir aylığına tahsis edildiği gerekçesiyle söküldüğünü söylüyor.

Videoda çadırları söken kişi ya da kurumun CHP olduğundan bahsedilmiyor.

Kahramanmaraş Öksüzlü köyünde çadırların sökülmesi basına da yansımış.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, videonun CHP'nin seçimden sonra Kahramanmaraş'ta kurduğu çadırları söktüğünü gösterdiği iddiası ortaya atıldı. İddiaya göre çadırların sökülmesinin gerekçesi deprem bölgesinde AK Parti’ye daha fazla oy çıkmasıydı.

kahramanmarasta chpnin cadirlari soktudugu iddias

Video seçimlerden iki ay önce çekilmiş

Videoyu çeken kişi, videonun Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu Belediyesi’ne bağlı olan Öksüzlü köyünde kaydedildiğini söylüyor. 

Videoyu izlediğimizde ​​videoyu çeken kişinin çadırların özel sektöre ait olduğunu ve bir aylığına tahsis edildiği gerekçesiyle söküldüğünü söylediğini işitiyoruz. Haricinde iddia edildiği gibi çadırları söken kişi ya da kurumun CHP olduğundan bahsedilmiyor.

Çadırları CHP’nin söktüğü iddiası videoda değil, sosyal medya paylaşımlarındaki metinde geçiyor.

Ardından videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, videonun seçimden yaklaşık iki ay önce kaydedildiğini görüyoruz.

12 Mart 2023’te TikTok’ta paylaşılan videonun CHP ya da seçim sonuçlarıyla bir ilgisi yok.

12 Mart 2023’te Kahramanmaraş’ta erzak çadırlarının sökülmesi basına da yansımış. Dokuz Eylül Gazetesi’ndeki haberde köy halkı, çadır gidince muhtarın vatandaşlara gıdaları eşit bir şekilde paylaştırdığını ve gıdaların bozulma riski olduğunu aktarmış.

Deprem bölgesindeki seçim sonuçları tartışılıyor

6 Şubat 2023’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden yaklaşık 10 il etkilenmiş ve 50 binin üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Resmi olmayan sonuçlara göre Kahramanmaraş’ta Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 71,88’i Recep Tayyip Erdoğan’a giderken Kemal Kılıçdaroğlu’na yüzde 22,2 ve Sinan Oğan’a yüzde 5,5 oy çıktı. Benzer şekilde Cumhur İttifakı Kahramanmaraş’ta hakim geldi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, deprem bölgesindeki seçim sonuçlarına tepki gösterirken yapılan yardımlardan pişman olduklarını dile getirdi. Tartışmalar sürerken eski tarihli bu video, Cumhur İttifakı'na daha fazla oy çıktığı için erzak çadırını CHP’nin söktüğü iddiasıyla paylaşıldı. 

Eski tarihli bir videonun yeniymiş gibi dolaşıma sokulmasının deprem bölgesindeki seçim sonuçlarına dair tartışmaları derinleştirdiği söylenebilir.